- Nasz Jarmark Wielkanocny, kontynuujemy tradycje ogólnie jarmarków. W tamtym roku już próbowaliśmy to zrobić też na święta wielkanocne, ale pandemia nam przeszkodziła. Udało się nam zrobić na Święta Bożego Narodzenia i kolejny raz, wspólnie z Jurkiem Gleniem robimy obecnie właśnie Jarmark Wielkanocny, w formie już jedno dniowej. Trochę nam pogoda nie dopisała, ale wystawcy wyrobów, które są potrzebne na stół Wielkanocny, ozdób, wszyscy tutaj z nami są. Kolejki są takie, jakich jeszcze nie widziałam, wszystko jest smaczne. Wytwórcy Wędlin z Lubinki powiedzieli, że tym razem ich nie braknie - tłumaczyła Marta Herduś, burmistrz Miasta i Gminy Żabno.
- Wszyscy jesteśmy tutaj bardzo zadowoleni, bo ludzi mamy masę, uczestnicy są zadowoleni, sprzedają. Warto tutaj przyjść, mimo że pada deszcz. Pamiętajcie państwo, że my stoimy tutaj pod wiatą. Jest piękna, wspaniała, kolorowa atmosfera. Również drugie przesłanie dzisiejszego dnia, to jest to, że jesteśmy solidarni z Ukrainą, organizujemy pomoc dla Ukrainy. Starajmy się być szczodrzy, ofiarni, naród ukraiński jest naprawdę bardzo doświadczony, bądźmy solidarni - zachęca Jerzy Gleń, Galeria Żabno.
Mieszkańcy przy okazji zakupów w pobliskiej galerii na miejscu mogli kupić regionalne wędliny, pieczywa, miody i konfitury.
- Na dzisiejszy jarmark mamy tutaj przygotowane różne takie domowe wyroby, to jest smalczyk, robiony właśnie przez nas, z wędliną wiejską, chrzan z jajkiem, sałatka chrzanowa z pieczarkami - wymieniała Lucyna Bojan, Zespół Regionalny Biskupianie z Biskupic Radłowskich.
- Dzisiaj mamy ćwikłę z chrzanem, ćwikłę z papryką, sałatkę z czerwonej kapusty i sałatki te są kwaszone octem jabłkowym, bo jest znacznie zdrowszy. Oprócz tego ze słodkości to mamy jagodę kamczacką, sok i syrop z jagody kamczackiej, oraz mamy malinowy dżem, bo soki malinowe się skończyły - mówiła Renata Nasiadka, Maliny znad Kisieliny - Malinowa Spiżarnia.
- W ofercie Pasieki Towarowej "Prosto z Ula" tutaj na jarmarku w Galerii Żabno można znaleźć różne naturalne miody, począwszy od miodów ciemny, spadziowych ze spadzi liściastej, miodu nektarowo-spadziowego leśnego, czy miodu gryczanego, poprzez inne miody odmianowe takie jak miód akacjowy, lipowy czy miód wielokwiatowy oraz rzepakowy. Oprócz standardowych naturalnych miodów mamy również miody z dodatkiem różnych owoców, takie jak cytryna, imbir, truskawka czy czarna porzeczka. Inne produkty pszczele nieprzetworzone również dostępne na naszym stoisku: pierzga, pierzga w miodzie czy pyłek kwiatowy - proponuje Arkadiusz Nasiadka, Pasieka Towarowa "Prosto z Ula".
Podczas Jarmarku można było także nabyć wiele świątecznych artykułów, takich jak stroiki, palmy, czy kartki.
- Między innymi ozdoby wielkanocne, bardzo kolorowe: z kordonka, jak również z włóczki czy ze sznurka, torebki ze sznurka bawełnianego. Dzielnie wspiera mnie w tym moja mama. Uwielbiamy to robić, to jest nasz pasja, to jest nasze hobby. Bardzo kolorowo, bo święta wielkanocne są kolorowe, więc jest zabawa kolorami - tłumaczyła Izabela Moździeż, Szydełkowa "Isabell".
- Dużo mamy takiego rękodzieła, mamy też palmy, palmy jeszcze można zakupić jeszcze do jutrzejszego dnia - dodała Lucyna Bojan.
- Dzisiaj prezentujemy wyroby wielkanocne, są przepiękne. Trudno mi tak zachwalać swoje, ale są naprawdę urocze i nie jest to tylko moje zdanie. Reprezentujemy jak widać piękne, różne techniki. Technika decoupage jajka, technika sznurka, piękne koszyczki. Najpiękniejsze to są jajka drapane i to nie drewniane, tak jak to nasz kierownik, menadżer galerii tutaj zachwalał, bo okazuje się, że są to jajka gotowane, jajka naturalne i drapane. Oczywiście w odpowiednim wywarze gotowane, żeby nabrały koloru i nasze panie pięknie, umiejętnie je pomalowały - dodała Bogusława Grzyb, Klub Seniora w Żabnie.
Dodatkowo podczas Jarmarku przygotowano specjalne stanowisko, na którym urzędnicy pomogli mieszkańcom w wypełnieniu obowiązkowej deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.