- Córka, stojąc w banku, ponieważ miała możliwość inwestowania zadzwoniła do swojej matki i poprosiła o pomoc finansową. Kwota była dość duża, bo chodziło o 50 tysięcy złotych, natomiast kobieta nie dała się wmanewrować w tę rozmowę i tych pieniędzy nie przekazała. Kolejne informacje związane z takimi pieniędzmi dotyczyły juz wypadku drogowego, gdzie syn/córka, wnuk/wnuczka brały udział w takim zdarzeniu drogowym i są winnymi takiego zdarzenia drogowego, w związku z którym by nie iść do więzenia to potrzebne jest wpłacenie kaucji. Tu również padały bardzo duże kwoty, minimum 50 tysięcy złotych, a nawet 80 tysięcy złotych - opowiada asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy KMP w Tarnowie.
Przytoczone przykłady to sposoby na wyłudzenia pieniędzy, które stosują oszuści. Seniorki, o których mowa nie dały się nabrać i dzięki temu nie straciły oszczędności życia. Sprawę za to zgłosiły na policję.
- Pamiętajmy, za każdym razem jeżeli padają jakiekolwiek informacje dotyczące próby oszustwa należy taką informację zgłosić do jednostki policji, ponieważ są tu specjalne komórki, które zajmują się tego typu przestępstwami. Wówczas mamy możliwość i wiedzę kto, kiedy i w jaki sposób próbuje dotrzeć do naszych seniorów i próbuje ich oszukać. Jeżeli są to tylko i wyłącznie usiłowania – to również jest przestępstwo, które normalnie Komenda miejska Policji w Tarnowie prowadzi i staramy się dotrzeć do osób, które w ten sposób działają, a następnie przedstawić im zarzuty i doprowadzić do sądu - dodawał oficer prasowy tarnowskiej policji.
Aby zapobiec tego typu oszustwom należy nie ulegać głosowi w słuchawce i rozłączyć się jak najszybciej. Warto też uświadamiać swoich rodziców, babcie i dziadków o tego typu zagrożeniach.