- Dla nas bardzo istotne jest to, żeby wykorzystać przede wszystkim bardzo dobrą kadrę medyczną w tych szpitalach, w ramach doświadczenia również wykorzystać wiedzę, ale co jest najważniejsze. Przy okazji konsorcjum małopolska onkologia została stworzona czy powołana rada medyczna, która będzie się cyklicznie spotykać i w tych najtrudniejszych przypadkach podejmować decyzję co do leczenia – podkreślał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Liderem konsorcjum został Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera w Krakowie.
- Konsorcjum przede wszystkim pomoże w diagnozowaniu pacjentów, dostępie do diagnostyki. Stworzenie super consilium pozwoli na skonsultowanie i podjęcie metod leczenia w trudnych przypadkach. W przypadkach kiedy jeden ośrodek może sobie niekoniecznie poradzi natomiast połączenie czterech ośrodków, doświadczeń spowoduje, że na pewno pacjent dostanie lepszą usługę – dodawał Artur Asztabski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie.
Dyrektorzy placówek, wspólnie podkreślają, że połączyli siły, by leczenie onkologiczne było na wyższym poziomie niż dotychczas.
- Ideą tego konsorcjum jest skoordynowanie działań, niejako stworzenie pewnego rodzaju sieci onkologicznej, która będzie działała jako jedna drużyna po to żeby te wyniki poprawić – dodawał prof. dr hab. n. m. Andrzej Budzyński, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie.
- Wymiana doświadczeń, wskazywanie gdzie kto jakieś ma osiągnięcia, więc dzieli się z innymi. Pacjenci będą mogli korzystać wtedy z takich rozwiązań, nowoczesnych terapii - wyjaśniała Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
- My jeśli chodzi o konsorcjum zajmujemy się dość wąską dziedziną, bo w obrębie klatki piersiowej, czyli rak płuca. Jeśli chodzi o ten zakres to my tutaj jesteśmy w stu procentach wydolni - tłumaczył Grzegorz Fitas, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II/
- W szpital w Nowym Sączu onkologia działa od 12 lat, ale jest wielospecjalistyczna począwszy od chematoonkologii, urologii onkologicznej poprzez chirurgię onkologiczną, ginekologię onkologiczną. Jest to szerokie spektrum działania w zakresie onkologii - mówiła Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniedeckiego w Nowym Sączu.
Podmioty, które zawarły konsorcjum udzielają najwięcej świadczeń onkologicznych spośród wszystkich wojewódzkich placówek leczniczych. Władze małopolski oraz szpitale, które przystąpiły do porozumienia uważają, że współdziałanie przełoży się na znaczący postęp w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych.