- Zgłosiła się rekordowa ilość, bo aż 20 drużyn z powiatu tarnowskiego. W tej chwili bierze udział około 90 zawodników – mówił Roman Kawa, sędzia turnieju z Akademii Szachowej w Tuchowie.
- Jest z kim pograć i jest system szwajcarski, czyli jest to wyrównane, czyli lepszy z lepszym, słabszy ze słabszym. My mamy w drugiej drużynie aż dwie osoby rezerwowe, więc tak się staramy układać żeby wszyscy zagrali, więc jak nawet ktoś jest słabszy to się uczy na błędach cudzych i swoich, więc rozwijamy się. Ktoś powiedział, że szachy to gra błędów, ten kto zrobi pierwszy, albo kto zrobi więcej ten przegrywa, więc uczymy się wszyscy – dodawał Jacek Szymala z wrocławskiego Europejskiego Liceum Służb Mundurowych.
- Jak się gra najpierw debiuty to trzeba pamiętać te wszystkie warianty, a jak trzeba liczyć kombinacje, to trzeba czasem liczyć do piętnastego ruchu z obu strony, więc trzeba perfekcyjnie policzyć 30 ruchów, które przewidzi się i dodatkowo te, które są jeszcze pobocznymi, więc trochę tego jest – wyjaśniał Jakub Lenart, uczeń III LO w Tarnowie.
Dzięki temu gra w szachy rozwija umysł na wielu płaszczyznach.
- Bardzo ważne jest podejmowanie decyzji, branie za nie odpowiedzialności, wyciągania wniosków też z porażek – tak jak w życiu, czyli te szachy przekładamy później na to całe nasze życie – logiczne myślenie, taktyka, motywy taktyczne, które nieraz przesądzają o wyniku partii, motywy geometryczne, czyli trochę matematyki, psychologii, gra fair play. Szachy kształtują dzieci na całe życie. Jeżeli dziecko dobrze umie grać w szachy, to na pewno rodzice nie muszą się martwić o jego przyszłość – wyjaśniał Jacek Kobielski, nauczyciel III LO w Tarnowie.
- Jestem dumna jak tak patrze na tę salę, na tę młodzież jak pięknie grają i tu tak naprawdę wiadomo, że chodzi o wygraną, bo to jest też prestiż i duża satysfakcja, ale naprawdę chodzi o to żeby ta młodzież się rozwijała w ten sposób. Szachy dają wielkie szanse rozwoju i kiedyś sama jak byłam młoda mając dwadzieścia lat próbowałam grać, tymi pionkami potrafiłam przestawiać po szachownicy, dzisiaj to tylko są moje wspomnienia, jak patrzę jak młodzież gra to te ruchy mi się przypominają, ale uważam, że to jest bardzo piękna sprawa – dodawała Grażyna Karaś, radna Rady Powiatu Tarnowskiego, pomysłodawczyni turnieju.
Najlepsze drużyny, ale nie tylko otrzymały nagrody. - Piękne puchary Starostwo Powiatowe w Tarnowie na czele z panem starostą i moją skromną osobą postanowiło, że będziemy dofinansowywać takie rzeczy. Zresztą od dawna sport w powiecie tarnowskim ma się dobrze, rzekłbym nawet bardzo dobrze. Naprawdę jest spory udział powiatu tarnowskiego w promocji sportu różnych dyscyplin, nie tylko szachowych na terenie powiatu – dodawał Paweł Smoleń, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego.
Dodajmy, że w turnieju szachowym brały udział drużyny ze szkół z Tarnowa, Tuchowa, Zakliczyna, Ryglic, Gromnika, Ciężkowic, Wojnicza ora z Wrocławia.