Pożyczamy coraz więcej w instytucjach pozabankowych
Liczby nie kłamią: według danych BIK w styczniu 2022 roku pożyczyliśmy niemal o 65% więcej niż przed rokiem (713 milionów złotych). Średnia wartość udzielonej pożyczki wyniosła natomiast 2351 złotych, czyli w ujęciu rok do roku była wyższa o 14,1%. Ale na tym nie koniec. Pożyczkodawcy przyznali 276 300 pożyczek – o 43,1% więcej niż w styczniu 2021. To najlepszy dowód na to, że mamy do czynienia z widoczną dynamiką wzrostową.
Pożyczki pozabankowe – o jakie kwoty wnioskujemy?
Kiedy spojrzymy na statystyki popularnej oferty jaką jest pożyczka pozabankowa bez BIK, to dowiemy się, że kwota o jaką wnioskują klienci, to aż 44,8% poniżej 1000 złotych. Dla porównania pożyczki o wartości powyżej 5000 złotych stanowiły 10,7% wszystkich pożyczek udzielonych w styczniu 2022. To właśnie pożyczki z przedziałów nisko i wysokokwotowych odnotowały najwyższe wzrosty zarówno w ujęciu liczbowym, jak i ilościowym w porównaniu ze styczniem 2021.
Co wpływa na to, że pożyczki online cieszą się tak dużą popularnością?
Niesłabnąca popularność szybkich pożyczek internetowych wynika z co najmniej kilku powodów. Bezapelacyjnie należą do nich:
- Ogólna dostępność (możliwość złożenia wniosku online w kilka-kilkanaście minut).
- Duża łatwość wnioskowania (wypełnienie intuicyjnego formularza nie sprawia problemu).
- Szybkie rozpatrzenie wniosku (coraz więcej firm pozabankowych korzysta ze zautomatyzowanego procesu weryfikacji, dzięki któremu jest w stanie przeanalizować wniosek klienta i podjąć decyzję pożyczkową w ciągu zaledwie kilkunastu minut od jego złożenia).
- Niezwłoczny przelew przyznanych środków (po podjęciu pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki pieniądze są od razu przelewane na rachunek bankowy klienta – jeśli posiada on konto w tym samym banku, co pożyczkodawca, może otrzymać je nawet jeszcze tego samego dnia).
- Jasne warunki i z góry określony harmonogram spłaty (wszystkie informacje dotyczące wysokości rat i terminów spłaty są uwzględnione w umowie pożyczkowej).
- Możliwość otrzymania pożyczki w sytuacji, gdy raczej nie zgodziłby się jej udzielić bank (mimo że pożyczkodawcy sprawdzają bazy dłużników, nie skreślają klientów, którzy terminowo spłacają zadłużenia zaciągnięte w innych miejscach – m.in. z tego powodu o pożyczce pozabankowej często mówi się, że to pożyczka bez BIK-u albo pożyczka na dowód).
- Opcja refinansowania zadłużenia (niektóre firmy udostępniają swoim klientom możliwość przesunięcia terminu spłaty, gdy zajdzie taka potrzeba).
- Promocyjne warunki dla nowych klientów (osoby, które pożyczają w danej firmie pozabankowej po raz pierwszy, często mogą na bonus, np. w postaci pożyczki za 0 zł).
- Możliwość wykorzystania otrzymanych środków na dowolny cel (pożyczka pozabankowa nie jest produktem celowym, zatem środki przyznane w jej ramach można przeznaczyć na co tylko się chce)
ABC bezpiecznego pożyczania pieniędzy w firmach pozabankowych
Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że pożyczanie pieniędzy powinno być przede wszystkim bezpieczne. Istnieje kilka sprawdzonych sposób, aby nie dać się oszukać.
- Po pierwsze: Przed skorzystaniem z oferty danej firmy powinniśmy sprawdzić podstawowe informacje na jej temat, takie jak chociażby dane z KRS i rok rozpoczęcia działalności na polskim rynku pozabankowym.
- Po drugie: Zorientujmy się, czy firma należy do największej organizacji branżowej pożyczkodawców w naszym kraju, czyli Polskiego Związku Instytucji pożyczkowych. Organizacja ta zrzesza firmy pozabankowe promujące praktyki odpowiedzialnego pożyczania.
- Po trzecie: Wiele o podejściu firmy do klienta możemy dowiedzieć się z opinii innych klientów. Zanim złożymy wniosek u konkretnego pożyczkodawcy, poświęćmy chwilę na zapoznanie się z nimi.
- Po czwarte: Skorzystajmy z porównywarek internetowych jak 7pozyczki.pl, w których można ekspresowo zestawić ze sobą poszczególne pożyczki online.