- My już w ubiegłym tygodniu wystosowaliśmy apel do mieszkańców i jest bardzo duży odzew, wielu mieszkańców chce przyjąć uchodźców do swoich mieszkań, do swoich domów. W tym momencie cały czas wpływają kolejne propozycje, ale daje to łącznie około 1000 miejsc noclegowych. Na razie mamy kilkunastu uchodźców, którzy są zakwaterowani w naszym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym na ulicy Piastowskiej, ale z tego co wiemy to zmierzają do nas kolejni - mówił Andrzej Potępa, Starosta Brzeski.
- Zgłasza się do nas coraz więcej mieszkańców informujących o możliwości przyjęcia uchodźców do swoich domów, niektórzy przeznaczają cały dom, a niektórzy piętra, niektórzy pojedyncze mieszkania i tutaj jednoznaczne deklaracje są, że są gotowi przyjmować i pomagać tym osobom, które uciekają z kraju ogarniętego wojną. Jesteśmy też kilka minut po dzisiejszej sesji rady miejskiej, która tez wyraziła uchwałą swoją solidarność z całą Ukrainą wyrażając zdecydowany sprzeciw barbarzyńskiemu i brutalnemu atakowi sił rosyjskich właśnie na bezbronnych mieszkańców Ukrainy - wyjaśnił Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Ogromne serca okazała także cała społeczność Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku. To tam na hali od kilku dni trwa jedna z największych w powiecie brzeskim zbiórek darów dla mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną i dla tych którzy dotarli już do Polski.
- My po prostu zorganizowaliśmy to w ten sposób, że pakujemy wszystkie produkty w pudła, opisując w trzech różnych językach i segregujemy po prostu, żeby to był jasny, przejrzysty, czytelny komunikat dla osób potrzebujących. Proszę zobaczyć, posegregowaliśmy sobie już tutaj w każdym rogu produkty, na przykład: dla najmłodszych dzieci, pieluchy, kaszki, smoczki, butelki, czyli wszystko to, co będzie potrzebne jako taka pierwsza pomoc dla tych pierwszych osób, które znajda się tutaj w pobliżu naszego punktu, naszego magazynu - dodała Patrycja Ptak - Żołna, wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku.
- Zwracam się do Państwa z prośbą, jeśli ktoś z powiatu Brzeskiego pragnie wesprzeć jeszcze tych wszystkich, którzy uciekają przed wojną, bardzo państwa proszę o kartony. Oprócz tych rzeczy, które wozicie: kartony, taśmy do pakowania i to gorąca prośba, żeby w miarę możliwości, te większe zbiórki, które będą do nas trafiały były posegregowane. Tak jak państwo tutaj widzicie, mleko, pampersy, kaszki, mamy każde pudło opisane w trzech językach i mamy nadzieje, że to bardzo ułatwi później dystrybucje już docelową na poziomie starostwa i ponad starostwami - apeluje Joanna Surmacz, nauczyciel języka polskiego, ZSTiB.
Wszyscy, którzy wyrażają chęć udzielenia azylu rodzinom przybywającym z atakowanej Ukrainy mogą kontaktować się z Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 14 663 13 85.