Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Startuje 13. edycja projektu HELPERS’ GENERATION

Po prawie dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS powrócą na uczelniane korytarze. Od 6 do 12 grudnia studenci w całej Polsce będą edukować i zachęcać innych do zarejestrowania się jako potencjalny Dawca szpiku. W tegorocznej, jesiennej odsłonie projektu HELPERS’ GENERATION udział weźmie 65 uczelni! Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu studentów w ideę dawstwa szpiku, aż 1042 Dawców faktycznych, którzy zarejestrowali się podczas studenckiej akcji, podarowało komuś szansę na życie – 130 z nich to Dawcy z województwa małopolskiego. Jak będzie przebiegać 13. edycja projektu?

Rekordowa liczba studenckich liderów

Październikowa rekrutacja wyłoniła blisko 150 studenckich liderów, którzy zorganizują akcje rejestracji na swoich uczelniach w ramach kolejnej edycji projektu HELPERS’ GENERATION. Wszyscy liderzy wzięli udział w warsztatach, zorganizowanych przez Fundację DKMS, podczas których zdobyli niezbędną wiedzę i umiejętności dotyczące tego, jak w bezpieczny oraz skuteczny sposób przeprowadzić akcje na swoich uczelniach. Pracownicy Fundacji DKMS podzielili się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem, a honorowym gościem warsztatów był Andrzej Dziedzic – Pacjent, który w wieku 24 lat dowiedział się, że choruje na chłoniaka. Dzięki Dawcy szpiku wygrał walkę z chorobą i wrócił do normalnego życia.

HELPERS’ GENERATION – już ponad 1000 Dawców faktycznych

Projekt HELPERS’ GENERATION realizowany jest na uczelniach w całej Polsce od 2013 roku. Przez ten czas, podczas 1325 akcji rejestracji, zorganizowanych przez studentów, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 130 805 nowych potencjalnych Dawców szpiku. Ogromnym sukcesem jest to, że aż 1042 spośród nich zostało Dawcami faktycznymi, dając tym samym szansę na powrót do zdrowia Pacjentom, wymagającym przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych.

  • Pośród 1042 Dawców faktycznych aż 130 osób to Dawcy faktyczni z województwa małopolskiego.

Rejestracja na uczelniach i online

Tegoroczna, jesienna edycja projektu HELPERS’ GENERATION zakłada, że oprócz możliwości zarejestrowania się online, na terenach uczelni pojawią się stanowiska rejestracyjne Fundacji DKMS.

Akcje będą odbywały się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, obowiązującymi w trakcie pandemii. Rejestracja potencjalnych Dawców szpiku przebiegnie z zachowaniem wszelkich norm reżimu sanitarnego. Podczas warsztatów studenci przeszli dokładne szkolenie odnośnie obostrzeń i zasad obowiązujących w czasie akcji na uczelniach. - podkreśla Bartłomiej Cisek, Koordynator Projektu Studenckiego Fundacji DKMS.

13. edycja projektu HELPERS’ GENERATION będzie trwała od 6 do 12 grudnia. Terminy wszystkich studenckich akcji tegorocznej edycji można znaleźć na Facebooku Fundacji DKMS, gdzie studenccy liderzy edukują, obalają mity i wyjaśniają w jaki sposób dołączyć do grona potencjalnych Dawców szpiku.

Studenci zawsze gotowi do akcji!

W jesiennej odsłonie projektu HELPERS’ GENERATION wezmą udział studenci uczelni z całej Polski. Nie ma województwa, które nie znalazłoby się na mapie projektu. Do grona studenckich liderów dołączyła w tej edycji Małgorzata Węgiel, studentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Zaangażowałam się w studencką akcję HELPERS’ GENERATION, ponieważ wiem, że my – studenci - możemy uczynić wiele dobra. Od pewnego czasu widzę dużo smutku dookoła nas, widzę, że ludzie skupiają się tylko na negatywnych sytuacjach, a ja chcę pokazać im, że wokół nas dzieje się dużo dobrego! Propagowanie idei dawstwa szpiku jest ważne, ponieważ ratuje życie wielu osobom. Daje również nadzieję - nadzieję na lepsze jutro, na każdą kolejną godzinę. Pacjent, dzięki tej nadziei walczy, chce wygrać walkę z nowotworem. – mówi Małgorzata, studencka liderka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Wraz z moimi wolontariuszami będziemy przeprowadzać kampanię informacyjno-edukacyjną,
a w akcję chcemy zaangażować jak najwięcej osób. Od 6 do 12 grudnia na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie będzie przeprowadzana rejestracja potencjalnych Dawców szpiku. Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przyszły tłumy i jak najwięcej osób dołączyło do bazy Fundacji DKMS! Każda nowa osoba to szansa dla potrzebującego Pacjenta na znalezienie jego „bliźniaka genetycznego”.
– dodaje Małgorzata.

Dawcy faktyczni - prawdziwi bohaterowie projektu

Piotr Cebulski, wówczas student Akademii Medycznej we Wrocławiu, zarejestrował się jako potencjalny Dawca szpiku w 2014 roku podczas akcji na swojej uczelni.

Telefon z Fundacji DKMS z informacją, iż mogę pomóc, otrzymałem po równych czterech latach od rejestracji. Czułem szczęście, że mogę pomóc, a jednocześnie smutek, że mój „bliźniak genetyczny” jest chory. wspomina Piotr Cebulski.

Piotr nie zawahał się i przystąpił do procedury, by pomóc uratować życie swojego „bliźniaka genetycznego”. W jego przypadku pobranie odbyło się metodą z talerza kości biodrowej.

Nie jest to takie straszne jak być może brzmi. Pierwszego dnia odbyły się wstępne badania. Panowała miła atmosfera, a lekarze i pielęgniarki otoczyli mnie fachową opieką. Następny dzień, to był dzień zero. Otrzymałem tabletkę i Pani anestezjolog powiedziała do mnie ,,dobranoc panie Piotrku...”. To był chyba mój najlepszy sen w życiu. – mówi o pobraniu Piotr.

Chwilowy dyskomfort po pobraniu szpiku to nic w porównaniu ze szczęściem, towarzyszącym mi aż do chwili obecnej. Dlaczego do chwili obecnej? A to dlatego, że mój młodszy brat bliźniak żyje! Po trzech latach od przeszczepienia mam doskonały kontakt z moim 18-letnim „bliźniakiem genetycznym” z Houston i jego rodziną. On jest zdrowy, ma się dobrze - i to w jego imieniu zachęcam Was do rejestracji. – dodaje Piotr.

Nie wszystkie historie kończą się szczęśliwie, ale każda ma swój głębszy sens. Zosia Stypułkowska zarejestrowała się 2 lata temu podczas studenckiej akcji rejestracji na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i oddała cząstkę siebie dla potrzebującego Pacjenta
z Niemiec.

Oddałam cząstkę siebie mojemu starszemu „bliźniakowi genetycznemu” z Niemiec. Niestety, w ostatnich tygodniach otrzymałam informację o jego śmierci, lecz gdybym mogła się cofnąć
w czasie do decyzji o oddaniu szpiku, postąpiłabym tak samo. Moja gotowość do pomocy dała mu dodatkowy rok spędzony z rodziną oraz namiastkę normalności, ponieważ niedługo po przeszczepie opuścił szpital i na święta Bożego Narodzenia wrócił do domu.
- wspomina Zosia.

Każda dodatkowa chwila z bliskimi na pewno jest uczuciem nie do opisania z perspektywy Biorcy, a my - Dawcy - możemy im więcej takich chwil dać. Osobom, które boją się lub mają wątpliwości odnośnie oddania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych powiem z własnego doświadczenia, że nie ma się czego obawiać. Nie wahajcie się ani chwili dłużej! Jeśli jesteście studentami sprawdźcie, czy na Waszej uczelni odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców. Podczas niej grupa uśmiechniętych wolontariuszy z pewnością pomoże Wam w wykonaniu pierwszego kroku do uratowania komuś życia.zachęca do rejestracji Zosia, Dawczyni faktyczna.

Niezależnie od tego, czy nadal jesteśmy studentami, czy ten okres w życiu mamy już za sobą, cały czas możemy pomóc, dołączając do grona potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. Być może to właśnie teraz na naszą pomoc czeka nasz „bliźniak genetyczny”, dla którego jesteśmy jedyną nadzieją.

 



Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek zatytułowane „Trudne losy polskich dóbr kultury podczas niemieckiej okupacji (1939–1945) oraz powojenne trudy restytucji – ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 w tarnowskim Ratuszu. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona.Dr Magdalena Ogórek – dziennikarka, prezenterka telewizyjna i autorka książek historycznych – od lat zajmuje się tematyką zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki oraz ich restytucją. W swoim dorobku ma m.in. publikacje: „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” i „Kat kłania się i zabija. Wächter-Heydrich-Menten”. Jej najnowsza książka „Król Olch” jest rodzajem śledztwa historyczno-dziennikarskiego, w którym autorka analizuje losy dwóch niemieckich oficerów z okresu II wojny światowej: Ottona von Wächtera, gubernatora dystryktów krakowskiego i Dystryktu Galicja, odpowiedzialnego za grabież polskiego dziedzictwa kulturowego oraz Wilma Hosenfelda, oficera, który uratował Władysława Szpilmana, wybitnego artysty, którego losy zostały przedstawione w filmie „Pianista”.W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci prowadzili systematyczną i zorganizowaną grabież polskiego dziedzictwa kulturowego. Szacuje się, że z terenów Polski zostało zrabowanych, zarówno z muzeów, jak i z kolekcji prywatnych, ponad pół miliona dzieł sztuki. Zniszczeniu, rozproszeniu lub grabieży uległy zbiory ponad 700 muzeów, bibliotek i archiwów, co miało katastrofalne skutki dla polskiego dziedzictwa kulturowego. 
Reklama
Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Cena: 3950 PLNPRESTIŻ | STYL | HISTORIA Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | Centrum Tarnowa Zabytkowa kamienica | Sztukateria | Drewniane podłogi | Wysokie sufity Idealne dla kancelarii, firm, przedstawicielstw • 3 gabinety • recepcja • kuchnia z AGD • łazienki z prysznicem • klimatyzacja, ogrzewanie gazowe Cena promocyjna: 3950 zł/mies. (tylko przy podpisaniu umowy do 30.04.2025) Agent odpowiedzialny Edyta Tomaszewska-Beściak 516-179-155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCIMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Mieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Cena: 2000 PLNMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. 2 pokoje, po kapitalnym remoncie, całkowicie umeblowane i wyposażone w sprzęt. Najem okazjonalny. Okres najmu min 1 rok. Koszty: * odstępne 2000 zł, czynsz przy jednej osobie 633 zł, w tym ogrzewanie, woda śmieci i administracja * kaucja 3000 zł Wolne od zaraz!!!Do wynajęcia kawalerka przy  ul. Szujskiego Do wynajęcia kawalerka przy ul. Szujskiego Cena: 1200 PLNDo wynajęcia kawalerka zlokalizowana Tarnowie ul. Szujskiego 40. Do wynajęcia mieszkanie na parterze w niskim 4 piętrowym bloku, w pełni wyposażone i umeblowane. Piwnica do dyspozycji, karta parkingowa na 1 samochód. Koszty 1200zł odstępne, 450zł czynsz 1 osoba, media prąd i gaz wg liczników, kaucja zabezpieczająca 1500zł, minimalny czas najmu 6 miesięcy. Najem okazjonalny. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 14°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama