Omawiając szczegóły projektu wicemarszałek Łukasz Smółka podkreślił, że Małopolska od zawsze stanowiła kluczową destynację turystyczną dla mieszkańców Polski.
Dotychczas wizytówką regionu były szlaki piesze, w tym głównie na terenach górskich oraz te umożliwiające wędrowanie na nartach. Teraz Małopolska staje się najbardziej rowerowym regionem w kraju
- mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.
Jak zaznaczył, trasy rowerowe powstające w Małopolsce to nie tylko oferta na wypoczynek kierowana do turystów, ale przede wszystkim możliwość aktywnego i zdrowego stylu życia dla mieszkańców.
Bezpieczne i odseparowane od ruchu samochodowego drogi rowerowe umożliwiają dojazd na rowerze do szkoły i pracy, a bliskość i dostępność tras rowerowych umożliwia mieszkańcom miast szybki „wypad za miasto” na rowerze
- dodał wicemarszałek Smółka.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że trasy rowerowe to też szansa dla lokalnych firm i atrakcji na stworzenie całkowicie nowej lub rozszerzenie już istniejącej oferty dla rowerzystów (np. gastronomia, lokalne atrakcje).
- Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i jednocześnie zadbanie o zdrowie. Zamierzamy wykorzystać to, że na Dolnym Śląsku – podobnie jak w Małopolsce – nie brakuje szlaków rowerowych oraz miejsc, w których można tworzyć nowe trasy. Jednym z pomysłów Województwa Dolnośląskiego na promocję turystyki rowerowej oraz zapewnienie rowerzystom bezpiecznych przejazdów jest Cyklostrada Dolnośląska, nad której stworzeniem pracujemy wspólnie z samorządami – mówi Tymoteusz Myrda z zarządu województwa dolnośląskiego – Dolnoślązakom i naszym gościom umożliwi to poznanie regionu od ciekawej i bardzo malowniczej strony. Rozwinięta turystyka sprawi z kolei, że nasze firmy będą mieć szansę na stabilną działalność i rozwój – dodaje.
Rowerowa oferta Małopolski
Małopolska od lat stawia na turystykę rowerową: nie tylko buduje trasy rowerowe, ale też podejmuje szereg działań w celu promocji istniejącej oferty oraz wspierających ruch rowerowy.
Osoby poszukujące map i gotowych propozycji wycieczek rowerowych mogą znaleźć je w serwisie internetowym oraz w mediach społeczościowych: na FB – Małopolska na rowery, Velo Małopolska, Odkryj Małopolskę, Lubię Małopolskę; na Youtube – Lubię Małopolskę.
Z myślą o miłośnikach dwóch kółek powstają przewodniki rowerowe np. „Małopolska na rowery. Najlepsze trasy zdaniem blogosfery”, który jest efektem współpracy z 11 blogerami. To 19 gotowych propozycji wycieczek dla rowerzystów w każdym wieku.
Podróżując po Małopolsce na rowerze warto sięgnąć do ułatwiających podróżowanie aplikacji, które powstały przy wsparciu finansowym województwa. To m.in. Szlaki Turystyczne Małopolski oraz Rowerowa Małopolska (nawigacja rowerowa).
W celu wsparcia przedsiębiorców i zwiększania poziomu oferowanych usług dla rowerzystów województwo rozwija System Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.
Małopolska promuje turystykę rowerową nie tylko przygotowując materiały ułatwiające przemierzanie malowniczych zakątków regionu, ale także wspierając i dofinansowując różne wydarzenia rowerowe, m.in. Małopolska Joy Ride Festiwal, Małopolska MTB Film Festival, Wyścig by Tomasz Marczyński przez Puszczę Niepołomicką czy Małopolski Wyścig Górski.
Organizuje także wydarzenia takie jak Małopolska Tour – impreza plenerowa połączona z rodzinnym rajdem rowerowym.