- Zyskujemy na czasie, ponieważ jest szybciej, nie musimy wywoływać klisz. Pacjentki też zyskują na czasie, ponieważ nie muszą czekać na korytarzu na sprawdzenie zdjęcia. Zdjęcia są wysłane od razu po wykonaniu badania na konsultację do lekarza. Lekarz też jest w stanie od razu opisać. Pacjentki, które przychodzą do nas i mają porównanie z poprzednim mammografem, każda z są zadowolone i twierdzą, że odczuwają mniejszy ból – mówi technik radiologii w MCM, Katarzyna Skoblowska.
- Złożyliśmy wniosek w ramach programu rządowego, z wnioskiem do ministerstwa. Ten wniosek uzyskał akceptację i w tej chwili od września, służymy swoimi usługami nowoczesnym cyfrowym aparatem. Koszt jego wyniósł 600 tysięcy - mówi Jan Musiał, prezes zarządu Mościckiego Centrum Medycznego i Zespołu Przychodni Specjalistycznych.
Mościckie Centrum Medycznym realizuje projekt Siła Kobiety, współfinansowany ze środków europejskich, w ramach którego mieszkanki w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z bezpłatnych badań.
- Ten program operacyjny unijny, skierowany jest na profilaktykę, która jest najistotniejsza, bo ona powoduje to, że na wczesnym etapie wykrywany rak piersi będzie zupełnie wyleczalny, o to właśnie nam chodzi. Ten program, jest realizowany od 8 marca tego roku i będzie realizowany do końca roku - dodaje Jan Musiał.
- Dzięki temu szybciej dotrzemy, do osób, które nie wiedzą jak groźny może być przebieg tej choroby, a badanie profilaktyczne, w odpowiedni sposób samobadania, czy badania mammografem, czy ultrasonografem, pozwolą lekarzom ustalić właściwą diagnozę i podjąć szybkie leczenie - mówi Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnowa.
Zainteresowane kobiety, poza przedziałem wiekowym pozwalającym na bezpłatne badania, również mogą skorzystać z profilaktyki w Mościckim Centrum Medycznym, po otrzymaniu od swojego lekarza specjalnego skierowania.
- U pacjentek młodszych, do 40 roku życia wykonywane jest USG. Od 40 do 50 roku życia ze wskazań lekarksich jeżeli potrzebują to też uzupełnione jest to o mammografię. Przedział między 50-69 jest w programie, ze względu na to, że wtedy najczęściej pacjentki chorują - dodaje Katarzyna Skoblowska.
Obecnie w Pracowni Mammograficznej MCM wykonywanych jest około 200 badań miesięcznie, z których średnio około 4 wymagają dalszych konsultacji.