- Chcemy Państwu zaprezentować instalację, nad którą nasze Centrum Badawczo Rozwojowe pracowało wiele lat, gdzie zaczniemy oferować rynkowi produkt, który jest w stu procentach ekologiczny, produkowany w oparciu o węgiel brunatny – wyjaśniał Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S. A.
- Niezmiernie się cieszę, że ta instalacja jest tu na terenie naszej spółki. Ta nazwa Tohumus to jest swoisty kryptonim. Ta literka "T" dla mnie zawsze będzie oznaczać, że to jest nasz tarnowski pomysł - dodawał Zbigniew Paprocki, dyrektor generalny Grupy Azoty S.A.
Nowa linia to efekt wieloletnich prac prowadzonych w tarnowskim Centrum Badawczo Rozwojowym. Zatrudnieni w nim specjaliści znaleźli sposób uzupełnianie gleb w niezbędną do jej użyźniania substancje – kwasy humusowe.
- 70 % naszych ziem rolniczych wymaga wsparcia. To są ziemie często pozyskane jako ziemie bielicowe, bo przecież kiedyś Polsce zajmowały w dużej części lasy. Zresztą eksploatacja i ta polityka rolna, która w tej chwili jest prowadzona wymaga tego żeby wesprzeć tę produkcję i hodowlę – mówił Ryszard Pagacz, II wicewojewoda małopolski.
- Wchodzimy zdecydowanie z naszą ofertą produktową w XXI-wieczne rolnictwo. Rolnictwo, które musi odpowiadać na wyzwania XXI wieku związane również z ekologią -wyjaśniał Tomasz Hinc, prezes Zarządu Grupy Azoty S. A.
Grupa Azoty zapewnia, że Tohumus to produkt w pełni ekologiczny, który jest także odpowiedzią na wymagania Europejskiego Zielonego Ładu.
Substancja została przebadana m.in. przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa i Instytut Ogrodnictwa z Państwowego Instytutu Badawczego.