Zainicjowane przez klaster dwa lata temu badania, potwierdziły możliwość występowania wód geotermalnych na działce położonej w okolicach ulicy Traktorowej. By zyskać pewność, że tak jest w istocie, konieczne jest wykonanie profesjonalnego i bardzo kosztownego odwiertu. Wartość tego typu prac to nawet około 20 milionów złotych.
To ogromna kwota, jednak od kilku lat, dzięki rządowym programom wsparcia takich projektów, możliwe jest uzyskanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Gmina Miasta Tarnowa, czyli samorząd otrzyma sto procent dofinansowania – mówi prezes Wardzała. – Takie podmioty jak klaster mogą liczyć na zwrot jedynie części kosztów. Decyzja była więc oczywista.
12 sierpnia planowane jest podpisanie aktu notarialnego, na podstawie którego miasto stanie się właścicielem działki. To pierwszy krok w kierunku przygotowania stosownej dokumentacji, będącej podstawą do ubiegania się o dofinansowanie odwiertu Tarnów1. W zamian klaster otrzyma nieruchomość należącą do miasta.
Z opracowanych dotychczas badań i analiz wynika, że w Polsce jest co najmniej 6 600 kilometrów kwadratowych wód geotermalnych. Zasoby są dość równomiernie rozmieszczone na znacznej części obszaru kraju. Tymczasem zagospodarowanie tych bogactw na razie jest realizowane w niewielkiej skali. Rządowe programy wsparcia i coraz większe zainteresowanie samorządów oraz firm są nadzieją na zmianę. Zwłaszcza że ciepło Ziemi może być wykorzystywane również w rekreacji, lecznictwie uzdrowiskowym, a także w rolnictwie i przetwórstwie.