- Chcemy rozmawiać o edukacji. O szkole, jaka była kiedyś, jaka jest dzisiaj i co nas czeka w przyszłości, czyli czego życzymy sobie na lata następne. Do panelu ekspertów zaprosiliśmy pięciu prelegentów: nauczycieli emerytów, pracowników uczelni wyższych, pracowników Stowarzyszenia Miasta w Internecie, które odpowiedzialne jest za wdrażanie cyfryzacji szkół.
Jubileusze I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej organizowane są m.in. w przestrzeni Domu Kultury. Tak było i tym razem.
- Tak się składa, że w historii poszczególnych jubileuszy Liceum im. Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej odbywały się właśnie w tej sali np. 70-lecie, 75-lecie. To dobrze, dlatego, że tutaj możemy w komfortowy i wygodny sposób celebrować, wspominać i odnosić się do współczesności.
W tym współczesnym wymiarze warto zauważać powiązania pomiędzy edukacją i kulturą.
- Bo przecież kultura i oświata to jest tak naprawdę inwestycja nie tylko w przyszłe pokolenie, młodzież, ale również tworzenie kody genetycznego lokalnej społeczności. To zwracanie uwagi na historię, ale też na to co przed nami i jakie zadania stoją przed społecznością lokalną. W kulturze i jednostkach oświatowych kształci się ludzi, którzy będą przyszłością naszego społeczeństwa i narodu.
Jak podkreślał wicestarosta powiatu dąbrowskiego jubileusz 100-lecia pokazuje, że na przestrzeni dziejów placówce udało się wiele osiągnąć.
- Sto lat to już jest poważny jubileusz, dlatego poważnie do niego podchodzimy. Na przestrzeni 100 lat wydarzyło się dużo w Dąbrowie Tarnowskiej. Wychowaliśmy mnóstwo absolwentów, część z nich zajmuje czołowe stanowiska w różnych kategoriach życia.
Zadaniem placówki jest to, by kolejni absolwenci również osiągali jak najlepsze wyniki.
- Dążymy do szkoły, która będzie szkołą przyjazną młodzieży, szkołą, w której uczniowie nie będą anonimowi, szkołą, w której każdy nauczyciel, pedagog, pracownik będzie odpowiedzialny za swoje zadanie i wychowanie.
Te założenia są głównymi planami na funkcjonowanie I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.