– Przede wszystkim rodzina wspierająca mogłaby tutaj na zasadzie instruktażu modelowania własnymi zasobami wesprzeć rodzinę biologiczną w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, w prawidłowym prowadzeniu gospodarstwa domowego bądź też w kształtowaniu takich prawidłowych funkcji społecznych, rodzicielskich. Taka rodzina mogłaby przekazać wiele atutów.
Aby zostać rodziną wspierającą, należy spełnić kilka wymagań.
– Przede wszystkim członkowie rodziny nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne, nie mogą mieć problemów wychowawczych z dziećmi, osoby powinny być zaangażowane, muszą chcieć pomóc I nie mogą mieć kłopotów z prawem – to jest najistotniejsza z tych rzeczy. Trzeba także wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego, jeśli taki jest nałożony.
Członkowie rodziny wspierającej nie mogą mieć także ograniczonej władzy rodzicielskiej (ani teraz, ani w przeszłości). Formy współpracy określą natomiast zainteresowane strony.
– Przy pomocy asystenta rodziny lub pracownika socjalnego. Chodzi głównie o wsparcie na zasadzie modelowania, wspierania, instruktażu, doradztwa I pomocy rodzinie wspieranej w pomocy przy funkcjonowaniu, organizacji czasu wolnego.
Podczas wyjść np. do kina, teatru bądź wspólnych spacerów rodzina wspierana ma szansę zaobserwować prawidłowe wzorce.
– Często członkowie rodziny wspieranej brak im prawidłowych wzorców, co przeciąga się z pokolenia na pokolenie, więc chcemy tutaj, żeby na zasadzie modelowania I instruktażu, ale także obserwacji rodziny wspierającej – członkowie rodziny wspieranej mogli jak najwięcej z tego skorzystać.
Dużą rolą w powodzeniu współpracy będzie pomoc asystenta rodziny bądź pracownika socjalnego, który będzie prowadził rozmowy. Działanie musi odbywać się za zgodą wytypowanych rodzin wspieranych. Rodzina wspierająca pozna problemy ochotników i – znając je – będzie przygotowana do pomocy.
Szczegółowych informacji na ten temat udziela Magdalena Jezierska, osobisty koordynator zespołu ds. pomocy specjalistycznej i asysty rodzinnej, która urzęduje w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Juliana Goslara 5 w pokoju nr 10. Więcej informacji dostępnych jest pod numerem telefonu 14 688 20 52.