- Od 19 marca jesteśmy szpitalem jednoimiennym. Zabezpieczamy 200 łóżek dla subregionu tarnowskiego, aczkolwiek, ostatnimi dniami, pojawiają się pacjenci z województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz z województwa śląskiego. W dniu wczorajszym dostaliśmy decyzję o zabezpieczeniu dziesięciu łóżek dla osób z województwa łódzkiego - mówi dyrektor szpitala - Łukasz Węgrzyn.
Sytuacja w dąbrowskim szpitalu jest monitorowana na bieżąco i na ten moment jest stabilna.
- Na dzień dzisiejszy mamy 135 łóżek zajętych w tym 27 respiratorów, więc 65 łóżek jest wolnych - mówi dyrektor.
Dla pacjentów przygotowano 37 łóżek respiratorowych, z czego 27 jest aktualnie w użyciu.
- Zdecydowanie sytuacja się zmieniła w stosunku do drugiej fali. Teraz choroba przebiega bardziej dynamicznie i faktycznie jest więcej ludzi młodych. Przedtem byli to 70, 80, 90-latkowie. Teraz są tutaj pacjenci w wieku 40, 50 lat i faktycznie, choroba przebiega dynamicznie i bardzo ciężko - komentuje Węgrzyn.
Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej zabezpiecza łóżka dla pacjentów covidowych. Tarnów, Brzesko i Bochnia przyjmuje pozostałych pacjentów.
- Natomiast w Poradniach Specjalistycznych, w opiece całodobowej, czy też w naszej, szpitalnej przychodni - otwarta jest diagnostyka, RTG. Tu nie ma problemu. Dodatkowo, w ubiegłym tygodniu, otrzymaliśmy karetkę od wojewody, więc ten czas dojazdu do pacjenta będzie skrócony, ponieważ karetka, która do Tarnowa, a w tym miejscu zabezpieczona jest druga - dodaje dyrektor.
Oprócz sposobu funkcjonowania, wyznaczonego przez wojewodę, dąbrowski szpital to punkt szczepień przeciwko Covid-19.
- Szczepienia przebiegają bardzo sprawnie. W zasadzie sytuacja zmienia się z dnia na dzień, bo co chwilę są nowe komunikaty z Ministerstwa Zdrowia. Nawet w dniu wczorajszym była videokonferencja i w powiecie dąbrowskim pojawi się jeden, duży, mobilny punkt szczepień. Spotkanie w tym temacie odbędzie się w dąbrowskim starostwie powiatowym z wójtami oraz starostą. Planowany jest duży punkt - być może w naszym szpitalu - by szczepić dużą liczbę osób - dodał dyrektor..
Jak zapewnia dyrektor: utworzenie takiego punktu nie będzie obciążeniem dla szpitala. Przychodnia realizuje szczepienia niezależnie od funkcjonowania lecznicy. Warto dodać, że zapadają decyzje mówiące o tym, że personel szpitala będzie wspierany przez fizjoterapeutów, strażaków oraz policjantów, którzy będą mogli otrzymać uprawnienia do przeprowadzania szczepień. Ma to mieć wpływ na jak najszybsze zastopowanie pandemii.