Zawiera on ogólne wytyczne dotyczące zapewnienia opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz wolno żyjącymi kotami, a także zapobiegania bezdomności zwierząt. Określa również zadania, które mają być realizowane w tym roku, ze wskazaniem odpowiedzialnych za ich wykonanie jednostek oraz wysokości środków przeznaczonych na ich sfinansowanie wraz ze sposobem wydatkowania tych środków. Większość działań określonych w programie dotyczy psów i kotów, ponieważ skala bezdomności tych zwierząt jest największa.
Działania związane z realizacją programu prowadzi Urząd Miasta Tarnowa przy pomocy Straży Miejskiej, organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt oraz podmiotu prowadzącego schronisko dla zwierząt. Program obejmuje m.in. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku oraz ich obligatoryjną kastrację lub sterylizację, opiekę nad bezdomnymi kotami i ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt i poszukiwanie dla nich właścicieli, jak również wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienie miejsca dla zwierząt gospodarskich (w razie potrzeby będą one umieszczane w gospodarstwie w Brniu, będącym w dyspozycji Ludowego Klubu Jeździeckiego w Tarnowie).
Na realizację programu przewidziano w tym roku 288 tysięcy złotych. Na wniosek członków Komisji Spraw Komunalnych, w porównaniu do projektu uchwały kwota ta została zwiększona o 15 tysięcy. Zdecydowana większość wydatków – 252 tysiące – przeznaczona będzie na utrzymanie schroniska oraz nadzwyczajne interwencje i odławianie bezdomnych zwierząt. Na opiekę nad bezdomnymi kotami przeznaczono 30 tysięcy (5 tys. na leczenie, 20 tys. na sterylizację i 5 tys na dokarmianie). Pozostałe 6 tysięcy rozdysponowano po równo na umowę z Ludowym Klubem Jeździeckim i edukację związaną z zapobieganiem bezdomności.