Małopolski Tele-Anioł, to innowacyjny projekt, którego celem jest objęcie opieką niesamodzielnych osób mieszkających w Małopolsce. Pod skrzydła Tele-Anioła trafiło już ponad 7 tys. osób, ale rekrutacja wciąż trwa. Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących wsparcia, władze województwa zaprosiły do współpracy lokalnych partnerów, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i rekrutacji nowych uczestników.
W środę, 4 marca w Centrum konferencyjno-szkoleniowym Szpitala im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację projektu Małopolski Tele-Anioł. W spotkaniu wzięła udział Marta Malec-Lech z zarządu województwa oraz 13 przedstawicieli małopolskich powiatów i gmin, którzy dołączają do projektu.
Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa. Nasza współpraca z małopolskimi gminami i powiatami rozszerza się coraz bardziej. Do 134 jednostek samorządu terytorialnego dołącza kolejnych 13. To dla nas duża radość, a dla potrzebujących konkretne wsparcie i pomoc
– podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Małopolski Tele-Anioł to nie tylko lekka i łatwa w użyciu opaska ratująca życie, ale także pomoc w domu skierowana do najbardziej potrzebujących – osób samotnych i tych, którym rodzina nie może zapewnić wystarczającej opieki. Projekt Małopolski Tele-Anioł, to największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z RPO WM na lata 2014-2020.
Projekt rozwija się prężnie i swoim zasięgiem obejmuje niemal całe województwo. Listy intencyjne do tej pory podpisały 134 małopolskie gminy oraz powiaty, tym samym deklarując współpracę związaną z realizacją projektu na swoim terenie. Teraz dołączają do nich kolejne gminy: Łapsze Niżne i Krynica-Zdrój oraz powiaty: brzeski, chrzanowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski, wadowicki i wielicki.
Wzajemna współpraca gmin i powiatów przy realizacji projektu przyczyni się do poprawy poczucia bezpieczeństwa i jakości życia niesamodzielnych Małopolan oraz ich rodzin
– dodaje Marta Malec-Lech z ZWM, odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia.
Obecnie do udziału w projekcie Małopolski Tele-Anioł zgłosiło się ponad 7 000 osób niesamodzielnych z terenu województwa małopolskiego, a ponad 4 100 osób zostało włączonych do projektu i otrzymało opaskę SOS. 732 uczestników projektu dodatkowo skorzystało ze wsparcia w postaci usług opiekuńczych lub sąsiedzkich usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania. Opiekunowie zatrudnieni w Małopolskim Tele-Aniele wykonali już ponad 150 000 godzin usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania osób niesamodzielnych.
Warto dodać, że realizatorzy projektu wciąż poszukują osób gotowych do świadczenia usług opiekuńczych w projekcie. Szczegółowych informacji można uzyskać w biurze Małopolskiego Tele-Anioła, ul. Wielicka 72A pok. 206a lub pocztą elektroniczną [email protected] i pod nr telefonu 12 61 60 611.