Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Sposoby leczenia i objawy zapalenia krtani

Krtań to narząd odgrywający ważną rolę zarówno w procesie oddychania, jak i fonacji, czyli wytwarzania dźwięków. Wszelkie zaburzenia w jej funkcjonowaniu wpływają więc na oba te obszary. Może pojawić się wtedy chrypka oraz duszności. Na szczęście większość przypadków zapalenia krtani wykazuje łagodny przebieg, lecz mimo wszystko należy zwracać na nie szczególną uwagę - jakie są objawy zapalenia krtani? Jak je leczyć? Na co uważać?

Krtań - musisz to wiedzieć!

W środkowej części krtani znajdują się dwie fałdy głosowe, które potocznie nazywamy strunami głosowymi. Wspólnie ze znajdującą się pomiędzy nimi szparą tworzą tzw. głośnię. To kluczowy obszar dla powstawania dźwięków, które możemy wydobywać dzięki odpowiednim drganiom fałdów oraz przepływowi powietrza przez światło krtani. W czasie mowy fałdy głosowe zbliżają się do siebie, zaś w trakcie oddychania oddalają. Łatwo więc wnioskować, że kiedy w tym obszarze powstaje stan zapalny i związany z nim obrzęk - zwykle dotyka nie tylko fałdy głosowe, lecz także otaczające je tkanki - pojawiają się trudności z mówieniem, a w ciężkich przypadkach także z oddychaniem. 

Objawy zapalenia krtani:

  • chrypka, słaby, matowy, załamujący się głos - jeżeli dotyka nas przewlekłe zapalenie krtani, chrypka najsilniej dokucza w godzinach porannych;
  • gorączka - jeżeli to zapalenie podgłośni, które powstaje na tle wirusowym, nadmiernie podwyższona temperatura raczej nie występuje; pojawia się zwykle w przebiegu bakteryjnych infekcji krtani;
  • suchy kaszel - może przybrać ,,szczekającą” formę;
  • uczucie ,,guli w gardle”;
  • świszczący oddech - tzw. świst krtaniowy (stridor);
  • trudności w przełykaniu;
  • problemy z nabraniem powietrza;
  • duszności;
  • pojawiają się także nieżyt nosa i gardła, które zwykle występują jako pierwsze (około 2-3 dni przed zaobserwowaniem objawów stricte związanych z zapaleniem krtani).

Warto podkreślić, że każdy przypadek zapalenia krtani może się istotnie od siebie różnić - zarówno w kontekście występujących objawów (nie każdy z nich musi się pojawić), jak i ich intensywności. Zdarza się, że pacjenci w ogóle nie zauważają zapalenia krtani, ponieważ symptomy są tak mało uciążliwe, lecz w niektórych przypadkach ostra postać choroby może prowadzić nawet do hospitalizacji i konieczności intubacji. Co ważne, obie te formy należy kontrolować - także te z pozoru lekkie w przebiegu. Mogą ewoluować w stan przewlekły i tym samym dać pole do powstania polipów czy torbieli krtani, które mogą trwale uszkodzić głos i wymagać leczenia chirurgicznego. 

 

Zapalenie krtani - rodzaje i leczenie

Dwa główne rodzaje zapalenia krtani to zapalenie nagłośni oraz zapalenie podgłośni. Pierwsza z wymienionych tu chorób powstaje na tle bakteryjnym i wymaga natychmiastowego leczenia. Przebiega bardzo intensywnie i szybko może doprowadzić do niewydolności oddechowej. Na szczęście występuje znacznie rzadziej niż drugi z rodzajów.

Podgłośniowe zapalenie krtani to najczęstsza forma opisywanej tu choroby. Inaczej określa się ją krupem wirusowym i to właśnie na bazie tego rodzaju patogenów powstaje. Odpowiadać mogą za nią m.in. wirusy grypy, paragrypy lub adenowirusy. To istotne z perspektywy leczenia, ponieważ zakażenia wirusowe nie wymagają antybiotykoterapii. Wskazane jest tylko leczenie objawowe.

  • Jeżeli występuje znacznie podwyższona temperatura, pomocne będą leki działające przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie, np. paracetamol lub ibuprofen.
  • Wskazane są środki łagodzące problemy z gardłem: pastylki do ssania, aerozol czy roztwór do jego płukania - jednym z pomocnych składników w tym zakresie jest benzydamina, która działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie. 
  • Do nawilżania i udrażniania nosa można zastosować izotoniczny roztwór soli morskiej w aerozolu.
  • Pomogą także domowe sposoby, np. płukanie gardła sodą oczyszczoną (pół łyżeczki sody rozpuszczamy w połowie szklanki wody; płukankę wykonujemy 2-3 razy dziennie) lub zioła (zwłaszcza tymianek i szałwia; można wykorzystać je zarówno do inhalacji, płukanki, jak i w formie herbatki do picia - zadziałają m.in. przeciwbakteryjnie).
  •  

Zapalenie krtani - o czym należy pamiętać?

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza. W pomieszczeniach, w których przebywasz, wilgotność powinna wynosić 45-65 proc. - to stan najbardziej optymalny dla naszych organizmów. 

Po drugie, unikaj czynników drażniących krtań, takich jak dym papierosowy czy opary chemikaliów, np. farb lub lakierów. 

Po trzecie, nie przeciążaj nadmiernie głosu. Jeżeli tego wymaga Twój zawód - jesteś nauczycielem, aktorem czy konferansjerem - konieczna będzie nauka odpowiedniej emisji głosu oraz utrzymywania prawidłowej postawy w trakcie mówienia. Tak, to także ma znaczenie w kontekście troski o zdrowie krtani. Nie tylko w trakcie leczenia stanów zapalnych, lecz także w zakresie ich prewencji.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Wystawa „W babcinej izbie” w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.11.2024 Wystawa „W babcinej izbie” to niezwykła ekspozycja, która odtwarza wnętrze tradycyjnej wiejskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku, umożliwiając zwiedzającym podróż w czasie i doświadczenie życia dawnej wsi. Przestrzeń wystawy składa się z sieni, izby i komory, typowych pomieszczeń wiejskiego domostwa tamtego okresu. Wszystkie elementy wyposażenia pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, co dodaje autentyczności i pozwala w pełni zanurzyć się w przeszłość.Ekspozycja to także idealna przestrzeń do zajęć edukacyjnych, które przybliżą tradycyjny kalendarz obrzędowy oraz kulturę materialną i niematerialną miejscowości okolic Tarnowa w okresie galicyjskim.Wystawa otwarta w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie 7 października br. dostępna będzie dla zwiedzających do października 2025 roku oferując wyjątkową możliwość zgłębienia historii i kultury ludowej regionu tarnowskiego.Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Wieczór poetycki z Dariuszem Marcinkiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024 Wieczór poetycki Dariusza Marcinka odbędzie 28 listopada (czwartek) o godzinie 18:00 w Czytelni czasopism Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, przy ul. Krakowskiej 4 (parter). Spotkanie poprowadzi Katarzyna Nalezińska. Wstęp wolny.DARIUSZ MARCINEKurodzony w 1977 roku. Ukończył polonistykę na UJ. Mieszka, pracuje i tworzy w Tarnowie. W swoich tekstach poetyckich i improwizacjach gitarowych podróżuje w głąb siebie, stara się także kontemplować tajemnicę codzienności. W roku 2021 wydał tomik poezji „Oddalenia”.
KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin KONCERT poetycko-muzyczny Henryk Szancer w 120 rocznicę urodzin Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.12.2024 Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie artystyczno - historyczne w Tarnowie; koncert poetycko - muzyczny poświęcony twórczości nowo odkrywanego tarnowskiego poety, HENRYKA SZANCERA w 120 rocznicę urodzin artysty. Rodzina Szancerów od wieków związana była z miastem Tarnów i regionem tarnowskim, z której wywodził się m.in. wybitny grafik, Jan Marcin Szancer, kuzyn Henryka, bohatera jubileuszowego koncertu. Henryk Szancer pozostawił po sobie liczne wiersze, które obecnie po latach zapomnienia powracają do świadomości literackiej zainteresowanych odbiorców, artystów oraz historyków. W czasie koncertu prezentowane będą wybrane wiersze m.in ze zbioru „Miasta i strofy włoskie”, które to przeplatane będą muzyką Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Stanisława Moniuszki i Inn. Wydarzenie będzie uhonorowane GOŚĆMI SPECJALNYMI, którzy wprowadzą słuchaczy w historię rodziny Szancerów oraz prywatne wspomnienia. A będą nimi: Elizabeth SZANCER - córka Henryka Szancera, kuratorka sztuki i założycielka ESKart LLC w Nowym Jorku, która na to wydarzenie przyleci specjalnie z Nowego Jorku.Adam BARTOSZ - historyk, etnograf, specjalista w dziedzinach muzeologia, kultura i historia Romów oraz Żydów. WYKONAWCY: Kacper Rokosz - recytacjeKatarzyna Plewniak- mezzosopran Joanna Łukasik - fortepian Paweł Łukasik - altówka Juliusz Łukasik - fortepian Organizator: Polska Fundacja Kultury i Rozwoju Partnerzy: Urząd Miasta Tarnowa Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Rada Osiedla Starówka w Tarnowie Data: 1 grudnia (niedziela)  godz. 16.00Miejsce: Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10 w TarnowieWSTĘP WOLNY! Konsultacje genealogiczne Konsultacje genealogiczne Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.12.2024 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza na ostatnie w tym roku konsultacje genealogiczne, które odbędą się w sobotę 7 grudnia 2024 r. w godzinach 11:00-13:00 w Centrum Wiedzy o Tarnowie i Regionie (ul. Krakowska 4, I piętro).Członkowie Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Tarnowskiej będą do dyspozycji wszystkich, którzy interesują się genealogią i potrzebują porady i wsparcia w badaniu historii swojej rodziny. Zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i doświadczone w poszukiwaniach przodków i odtwarzaniu historii rodzinnych.Konsultacje są bezpłatne.
Reklama
SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY TRAKTORKI OGRODOWE TRAKTOREK SKUP TRAKTORKÓW DO TRAWY, KOSIAREK, TRAKTOREK OGRODOWY TRAKTORÓW TRAKTORKI! Skupujemy w każdym stanie- sprawne, uszkodzone, do remontu. Stan wizualny obojętny- uszkodzone lub w pełni sprawne a także z przeznaczeniem na części! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Odbieramy własnym transportem. Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! DZIŚ GOTÓWKA! Cała małopolska, śląskie, dojeżdżamy także w inne rejony kraju 24h/7 Zachęcamy do kontaktu 7 dni w tygodniu! Zapraszmy! TEL: 506 816 452 Do wyszukiwarki: skup sprzętu i narzędzi ogrodniczych ogrodnicze ogrodniczy ogrodnicza traktorków do trawy ogrodowych ogrodowy sadowniczych rolniczych kosiarki kosiarek traktory traktorów traktor maszyny maszyn maszyna ogrodniczy ogrodnicza traktorek traktorki skup odkup kupię kupno odkup gotówkaObiekt lub jego część do wynajęcia Obiekt lub jego część do wynajęcia Cena: 10 PLNOferujemy do wynajęcia obiekt lub jego część - położony na działce o powierzchni 1,2 ha znajdujący się w miejscowości Świebodzin, która jest oddalona około 15 minut drogi od Tarnowa w woj. małopolskim. Położenie obiektu od południowej strony miasta, odległość do węzłów autostradowych A4 - Kraków-Rzeszów ok. 13km. Na ogrodzonym terenie znajdują się: * hala: tzw. zimna o pow. 1120m2 ( 40m x28m wys.7 m) * hala tzw. ciepła o pow. 1960m2 ( 56m x 35m wys.7m) * magazyny z budynkami biurowymi oraz rampą o pow. 1300m2 (22m x 60 m) * 200m2 piętrowy budynek z możliwością wykorzystania go na pokoje mieszkalne dla pracowników, biura etc * pełny socjal. * baza parkingowa, spedycyjna - Na obiekcie wylewki dostosowane do magazynowania i transportu ciężkich i dużych gabarytów. CENA NAJMU - od 10 zł /m2 Szczegóły oferty 516179155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI zapraszamyKancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Kancelaria Denarium - Usługi Księgowe i Windykacyjne Nasza Kancelaria oferuje kompleksowe usługi dla przedsiębiorców w zakresie usług księgowych. Rozliczamy: 1. księgi handlowe, 2. ryczałt, 3. podatkową książkę przychodów i rozchodów. Kompleksowo obsługujemy kadry i prace, składamy deklaracje ZUS a także pomagamy rozpocząć działalność gospodarczą, założyć lub przekształcić spółkę. Oferujemy również kompleksowe usługi windykacji należności: - windykację polubowną w tym terenową, - windykację sądowo- egzekucyjną, -skip-tracing. Naszym atutem jest kilkunastoletnie doświadczenie. Elastycznie podchodzimy do kwestii wynagrodzenia . Zapraszamy do kontaktu: Kancelaria Denarium Finanse i Windykacja Sp. z o.o. Tel. 14 637 66 60 e-mail: [email protected] www.denarium.pl
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 997 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama