Uczestniczenie w mediacji rodzinnej jest dobrowolne, ale niesie ze sobą wiele korzyści
Jedną z metod polubownego rozwiązania sporów, zachodzących między małżonkami w trakcie rozwodu, jest mediacja. To poufne spotkanie, które odbywa się w obecności bezstronnego mediatora. Celem mediacji jest rzeczowe omówienie istotnych tematów oraz porozumienie się poza sądem. Podczas rozmów wiele par znajduje kompromisowe rozwiązanie w sytuacjach konfliktowych. W rezultacie strony podpisują ugodę, regulującą ważne dla nich kwestie. Zdarza się również, że na etapie mediacji pary rezygnują z rozwodu – dochodzi między nimi do pojednania. Jest to oczywiście bardzo rzadka sytuacja, jednak zachodzi i należy o tym wiedzieć.
Choć udział w mediacji nie jest obowiązkowy, w większości przypadków zaleca się podjęcie próby polubownego porozumienia. Warto podkreślić, że w każdej chwili można zrezygnować z uczestnictwa w posiedzeniu mediacyjnym. Opłata za pierwsze spotkanie wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co stanowi niewielką cenę za możliwość pozbycia się negatywnych emocji i zażegnania sporów, zachodzących między małżonkami. Jeżeli zastanawiasz się, czy zdecydować się na mediacje, zajrzyj na serwis Rozwód z Nią, gdzie znajdują się liczne porady i wskazówki dla osób, będących w trakcie oraz po rozwodzie.
Doświadczony adwokat od spraw rodzinnych pomoże w mediacji rozwodowej
W wypracowaniu zgodnych stanowisk procesowych bardzo pomocna może być obecność pełnomocnika. Adwokat od spraw rodzinnych zatrudniony przez jedną ze stron, wspiera swojego klienta w podejmowaniu istotnych decyzji. Jeśli jest to doświadczony prawnik, nie będzie on wyręczał stron w wypowiedziach ani wywierał na nich presji. Zamiast tego, skrupulatnie przeanalizuje on potrzeby swojego klienta i omówi je jeszcze przed mediacją. Słowem, nie zastąpi, lecz wesprze go w negocjowaniu. Profesjonalista będzie czuwał nad przebiegiem spotkania, a także zadba o wszelkie formalności. Jego zatrudnienie może stanowić pewnego rodzaju zabezpieczenie swoich interesów. Adwokat od spraw rodzinnych jest w stanie bardzo pomóc: ustrzec klienta przed podjęciem niekorzystnej decyzji, jak również wspierać go w trudnych momentach rozmów z małżonkiem.