- Tytuł wystawy jest cytatem z książki profesora Łebkowskiego, który jako pierwszy zwrócił uwagę na to, że broń de facto jest jednym z najlepszych źródeł poznania historycznego, znaczy badania historii i kultury materialnej społeczeństw, które tę broń wyprodukowały. Natomiast faktycznie obiekty pochodzą w większości, są to obiekty polskie, chociaż prezentujemy także tutaj w dwóch gablotach przynajmniej uzbrojenia wschodnie, też rosyjskie i pruskie, a u góry częściowo także austriackie z naturalnych powodów, oczywiście XIX -wieczne. Natomiast skupiliśmy się przede wszystkim oczywiście na historii oręża na ziemiach na terenie dzisiejszej Polski – zaznacza Przemysław Kozek, kurator wystawy.
Muzeum zaprezentowało arcydzieła rzemiosła zarówno ze zbiorów własnych, jak i z innych muzeów i kolekcji prywatnych.
- Te wpływy wszystkie, szczególnie wschodnie, dalekowschodnie nawet, orientalne można by powiedzieć, w tej polskiej kulturze wojskowej są bardzo mocno widoczne jeśli chodzi o zdobnictwo, bo też trzeba powiedzieć o tym, że na broń możemy patrzeć z różnego punktu widzenia. Jedną rzeczą jest jej użytkowość, inną rzeczą jest jej wartość historyczna, a jeszcze inną jest jej wartość z punktu widzenia dzieła sztuki, bo często ta broń naprawdę jest dziełem sztuki. Tu nigdy nie żałowano ani środków, ani materiałów na produkcję broni, ona zawsze była wykonywana z jak najlepszej jakości materiałów i często później bardzo mocno zdobiona przy użyciu także kosztownych kruszców nierzadko i kamieni nawet szlachetnych, więc to też wpływa na jej wartość taką artystyczno-historyczną – zauważa kurator wystawy.
Z myślą o najmłodszych na wystawie znalazły się również repliki historycznej odzieży i broni.
- Znajdujemy się obecnie w sali, w której prowadzone będą warsztaty dla dzieci i dla młodzieży, więc one są jakby wypełnione replikami, bo one też będą umożliwiały nam prezentację tych różnych przykładów broni i obcowanie z tą bronią przez uczestników warsztatów. To jest bardzo korzystne z punktu widzenia jak gdyby percepcji procesu poznawczego, jeśli chodzi o sam proces edukacji. Natomiast tak naprawdę wystawa oczywiście oparta jest na oryginalnych egzemplarzach broni i uzbrojenia ochronnego praktycznie od pradziejów po czasy współczesne, po 2010 rok - mówi Przemysław Kozek, kurator wystawy.
Wystawę można zwiedzać do 26 września w siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej przy Rynku 3 w Tarnowie.