- Obecnie wchodzimy już w ostatnią fazę przygotowań do inwestycji kapitalnego remontu zamku w Dębnie. Nasz wniosek w Funduszach Europejskich jest po drugiej ocenie, więc mamy ocenę tę pierwszą, później mamy ocenę finansową, i czekamy już na ostateczne rozstrzygnięcia. Równocześnie też przygotowujemy dokumenty do przetargu. Według moich przewidywań w maju powinniśmy już przetarg również ogłosić na realizację tej inwestycji. I oczywiście po wyłonieniu wykonawcy przystąpimy do prac – zapowiada Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Potężne zmiany będą widoczne jeszcze przed wejściem na teren zamku.
- Zakres prac jest niezwykle szeroki, bo trzeba zacząć od mostu, który będzie wybudowany zupełnie od nowa, przez który turyści przechodzą do zamku. Most niestety już jest dosyć mocno zużyty, to jest most drewniany, więc drewno niestety tutaj uległo już dosyć mocnym zniszczeniom. Poza tym dostaliśmy nakaz od strażaków, że ten most musi mieć odpowiednią nośność, tak, żeby ciężkie sprzęty strażackie mogły przez niego przejechać w razie gdyby taka zaszła potrzeba. Ten most obecnie nie może takiego ciężaru przyjąć, tam są wymagania nośności około 30 ton. Będzie oczywiście też zmiana nawierzchni parkingu przy zamku – dodaje dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Przebudowę przejdzie również najbliższe otoczenie zamku.
- Będą ścieżki spacerowe wokół zamku po parku, który dosyć obszerny jest wokół zamku, zostanie wybudowana, odbudowana kordegarda, czyli taki budynek pomocniczy już na zewnątrz zamku, który będzie służył jako zaplecze dla toalet takich już z prawdziwego zdarzenia – zauważa Kazimierz Kurczab.
Budynek zamku w Dębnie zostanie zmodernizowany od piwnic po sam dach.
- W samym zamku to oczywiście wymiana wszystkich instalacji wodnokanalizacyjnych, elektrycznych, instalacja ogrzewania, ponieważ do tej pory zamek był nieogrzewany. Będzie wymiana pokrycia dachowego, będzie dobudowany czwarty krużganek, wymiana nawierzchni na dziedzińcu. Zostaną wykonane również bardzo szerokie prace konserwatorskie, zarówno tych elementów kamieniarskich, które są na jak i również wielu, wielu eksponatów, które są tam prezentowane. I jeszcze dodatkowo będzie częściowa wymiana stolarki okienno-drzwiowej – wylicza Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Warto dodać, że Województwo Małopolskie już zabezpieczyło 10% wkładu własnego na renowację zamku w Dębnie w Wieloletnim Planie Finansowym.