- Dowiemy się wszystko na temat kotłów zgazowujących, kotłów na pelet oraz mówimy o roli kominów, o tym jak często kontrolować, jak często czyścić. Państwowa Straż Pożarna opowiada o czujce tlenku węgla, która zawsze zasygnalizuje niebezpieczeństwo - wyjaśnia Wiesław Zabawa, prezes Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy.
- Strażacy w tym roku mieli bardzo dużo interwencji związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Jak niestety często bywa ludzie nie stosują czujek, dlatego próbujemy dotrzeć do opinii publicznej by uświadomić konieczność, potrzebę zainstalowania tej czujki, bo ona może uratować życie. Taka czujka jest ważna, bo w razie wystąpienia zagrożenia, czyli pojawienia się tlenku węgla w pomieszczeniu występuje alarm na czujce poprzez sygnalizację akustyczną alarmując domowników o stanie zagrożenia i wtedy oni mogą podjąć stosowne działania ewakuując się z pomieszczeń domu i alarmować odpowiednie służby - tłumaczy kpt. Piotr Wrona z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.
- My kominiarze widzimy, że coraz więcej ludzi montuje kotły zgazowujące i kotły na pelet, dlatego chcemy też uświadamiać mieszkańców oraz wszystkich, którzy dziś przyjechali w tym zakresie - dodaje Wiesław Zabawa.
W kongresie kominiarzy udział wzięli także samorządowcy.
- Mamy Ogólnopolski Kongres Kominiarzy, delegacje z każdego województwa przyjeżdża do Ryglic, tu będą kominiarze radzić o różnych swoich sprawach, ale będą również prelekcje na temat nowej ustawy, która obowiązuje od ubiegłego roku, która dała bardzo duże kompetencje korporacji kominiarzy. Również zmieniła się ustawa w zakresie czyszczenia kominów, wentylacji, teraz trzeba kominy czyścić 4 razy do roku, wentylację trzeba przeglądać, trzeba raz do roku zrobić ogólny przegląd, który kosztuje dość dużo, bo to jest 300 złotych. To powoduje, że korporacja kominiarska się rozrasta, kompetencje są większe, ale również jest więcej pracy, co sprawia, że jest duże wyzwanie, aby o tym porozmawiać i żeby mieszkańcy też wiedzieli, jak ta ustawa się zmieniła, jakie mają obowiązki - podkreśla Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic.
- Zawód kominiarza jak doskonale wiemy, jest niezwykle istotny z wielu powodów. W samym procesie inwestycyjnym, budowlanym drożność przewodów kominowych, drożność przewodów wentylacyjnych wymaga sprawdzenia przez fachowca, specjalistę z tego zakresu, ale też późniejsza eksploatacja tego domu wymaga przeglądów. A to szczególnie ważne znaczenie w przypadku odszkodowań, które pojawiają się w związku z różnymi zdarzeniami losowymi. Musimy pamiętać o tym, by te kominy, przewody wentylacyjne były w odpowiednich cyklach przeglądane przez specjalistów - zaznacza Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.
- Dla mnie jest przede wszystkim radością i satysfakcją to, że po raz kolejny kongres odbywa się na terenie powiatu tarnowskiego, w gminie Ryglice, jest bardzo dobra współpraca z cechem kominiarskim. Zawód nieoceniony, bardzo ważny, który zabezpiecza i uświadamia mieszkańców powiatu tarnowskiego o ważnych sprawach związanych z ich bezpieczeństwem. Cieszę się, że możemy po raz kolejny podyskutować też i podziękować wszystkim osobom, które zajmują się kominiarstwem - dodaje Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
W czasie wydarzenia dyskutowano o ekologicznych zasadach używania biopaliw stałych, aktualnych przepisach używania kominków na drewno, kominach awaryjnych, ale też o zasobach drzewa w polskich lasach, czy paleniu od góry, mówiono też o tym, ze czysty komin to czysta energia.