Jak zapobiegać objawom?
Pierwsze skojarzenia z zespołem jelita nadwrażliwego to wzdęty brzuch i radykalna zmiana sposobu odżywiania. Każda dotknięta tą chorobą osoba, inaczej zareaguje na wypicie gazowanego napoju lub zjedzenie smażonej potrawy. W związku z tym tak ważne jest, by ostrożnie i indywidualnie dobrać dietę. Na początek warto zadbać o regularne pory posiłków, które nie będą za duże. Sprawdzą się małe i łatwostrawne posiłki. Smażenie na dużej ilości tłuszczu korzystniej będzie zastąpić gotowaniem na parze lub pieczeniem. Stosujmy zasadę prostego składu produktu, a unikajmy tych, które zawierają mnóstwo składników, w tym konserwantów. Szczególnie wzdymające właściwości ma cebula oraz jabłka. Także mocna kawa i herbata będzie powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Aby zapewnić maksymalny komfort, unikajmy tych produktów, kiedy tylko możemy, gotujmy zdrowe posiłki. Dobre rozwiązanie to także dieta pudełkowa Warszawa, która będzie bez sztucznych dodatków. Kluczem do sukcesu w leczeniu jelita nadwrażliwego będzie konsekwencja i cierpliwość.
Jaką dietę stosować przy jelicie drażliwym?
Gdy wprowadzimy dopasowany, zdrowy jadłospis i zmienimy nawyki żywieniowe, jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych symptomów, a tym samym cieszyć się dobrym samopoczuciem. Metodą na leczenie dolegliwości jest na przykład stosowanie popularnej diety FODMAP, czyli unikanie pokarmów fermentujących jak np. kapusty, oligosacharydów, czyli m.in. bananów, disacharydów — nabiału, monosacharydów tzn. owoców i polioli, czyli czekolady i innych słodkich przekąsek. Unikniemy dzięki temu nadmiernej fermentacji bakterii, które powodują wzdęcia. Na okres kilku tygodni eliminujemy wspomniane grupy produktów całkowicie. Wówczas po mniej więcej trzech miesiącach wprowadzamy stopniowo wcześniej wyłączone pokarmy i sprawdzamy, jak organizm na nie zareaguje. Przyda się wówczas notes i duża wytrwałość. Jeśli to możliwe, wykluczmy przynajmniej na jakiś czas alkohol, który zaostrza objawy.
Jelito drażliwe a stres
Już od samego początku należy zwrócić uwagę, czy przypadkiem zajęcie, które wykonujemy na co dzień, lub trwająca sytuacja osobista nie powodują zaostrzenia objawów ze strony układu pokarmowego. Bardzo często zdarza się, że w sytuacjach typowo stresowych jemy dużo, w pośpiechu i niezdrowo. Jedząc nieregularnie, czasem zbyt spontanicznie, wytwarzamy dużą ilość kortyzolu, która niekorzystnie oddziałuje na procesy trawienne, co później możemy na sobie odczuć. Pamiętajmy, że odpowiednio długi wysiłek fizyczny, najlepiej kilka razy w tygodniu, znacznie redukuje i uwalnia zgromadzony stres. Brak ruchu wpływa na spowolnienie pracy jelit oraz zdrowie psychiczne. Uwalnianie endorfin jest kluczowe podczas leczenia zespołu jelita drażliwego. Ulgę przyniesie z pewnością unikanie sytuacji stresowych, medytacja, a doraźnie delikatne masaże brzucha oraz ciepłe okłady i kąpiele. Najlepiej jednak skorzystać z porad dietetyka, a także zastanowić się nad dietą pudełkową, która będzie dobrana pod nasze potrzeby z uwzględnieniem zespołu jelita drażliwego.