Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Badanie moczu i morfologia – co mogą powiedzieć o stanie zdrowia?

Badania diagnostyczne, takie jak analiza moczu i morfologia krwi, są kluczowymi narzędziami w ocenie stanu zdrowia. Te proste, nieinwazyjne testy mogą dostarczyć wielu informacji dotyczących funkcjonowania organizmu. Pomagają też wykryć różnorodne schorzenia na wczesnym etapie. Zobacz, co te badania mogą powiedzieć o stanie zdrowia i dlaczego są tak istotne!
  • 31.07.2024 13:09
  • Autor: Grupa tipmedia
Badanie moczu i morfologia – co mogą powiedzieć o stanie zdrowia?

Regularne badania profilaktyczne to bardzo ważny element dbania o swoje zdrowie. Poddawanie się takim testom to bardzo dobry nawyk. Morfologia krwi i badanie ogólne moczu pozwalają na znalezienie wielu nieprawidłowości i otwierają drogę do bardziej specjalistycznej diagnostyki. Dlatego warto korzystać z możliwości sprawdzenia swojego stanu zdrowia. O czym mówią różne parametry, które testuje się w takich badaniach?

Badanie moczu – podstawowe informacje

Badanie moczu jest jednym z najczęściej wykonywanych testów diagnostycznych, który może dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia nerek oraz innych układów organizmu. Na podstawie jego wyników można podejrzewać np. cukrzycę, czy przewlekłą niewydolność nerek. Takie badanie jest bezbolesne, a jego koszty są niskie, co sprawia, że jest to dobry sposób na profilaktykę.

Jakie parametry moczu są badane?

Badając mocz, zwraca się uwagę na jego właściwości fizyczne. Należą do nich:

  • Barwa – prawidłowo zabarwiony mocz jest słomkowo-żółty. Zmiany jego barwy mogą świadczyć o odwodnieniu lub różnych problemach zdrowotnych – np. zapaleniu pęcherza, kamicy nerkowej, czy przewlekłej chorobie nerek.
  • Zapach – naturalny zapach moczu jest bardzo charakterystyczny. Jego zmiany nie muszą świadczyć o chorobie – często są spowodowane np. spożyciem określonych produktów jak szparagi. Jednak zapach moczu może też wskazywać np. na infekcję dróg moczowych.
  • Klarowność – w moczu prawidłowym nie powinny znajdować się osady i zmętnienia. Takie zmiany mogą świadczyć o obecności różnych elementów morfotycznych i organicznych.
  • Osmolalność – czyli ciężar właściwy moczu jest wskaźnikiem diagnostycznym gospodarki wodno-elektrolitowej.
  • Obecność białek – białkomocz jest wczesnym objawem wielu chorób nerek. Może także występować w cukrzycy czy nadciśnieniu.
  • Zawartość glukozy – mocz pobrany od zdrowej osoby nie powinien zawierać glukozy. Jeśli ta substancja jest w nim obecna, to może świadczyć o cukrzycy. Glukoza w moczu występuje także w chorobach wątroby, zaburzeniach endokrynologicznych oraz przy uszkodzeniach kanalików nerkowych.
  • Obecność bilirubiny – jest to sygnał, który świadczy o chorobach wątroby lub dróg żółciowych.
  • pH moczu – za normę uważa się przedział od 4,5 do 8. W przypadku obniżenia poniżej normy rozpoznaje się kwasicę, natomiast przy wartościach powyżej normy, można mówić o zasadowicy.
  • Krwiomocz – obecność krwi w moczu jest objawem nieprawidłowym i może świadczyć o chorobach nerek, wątroby, pęcherza, czy urazach.
  • Liczba leukocytów w moczu – jeśli jest podniesiona, to może być sygnał świadczący o zapaleniu dróg moczowych.
  • Azotyny – występowanie w moczu tych związków chemicznych świadczy o infekcji bakteryjnej.

Sprawdź kiedy obchodzony jest „Światowy dzień nerek”? 

Jak pobiera się mocz do badań?

Bardzo istotne jest zastosowanie prawidłowej techniki pobierania moczu. Najlepszym materiałem do diagnostyki jest mocz poranny, pochodzący z środkowego strumienia. Przed jego oddaniem powinno się umyć bieżącą wodą okolice cewki moczowej. Dzięki temu można uniknąć zanieczyszczenia próbki np. śluzem. Należy też pamiętać o odpowiednim pojemniku, do którego pobierany ma być mocz. Powinien on być sterylny, nie wolno także dotykać jego wnętrza.

W niektórych przypadkach możliwe jest także wykonanie próbki z tzw. moczu przygodnego, czyli pobranego o innej porze dnia. Taką procedurę stosuje się jednak raczej w nagłych przypadkach, które wymagają natychmiastowej diagnostyki.

Niekiedy wykonuje się także dobową zbiórkę moczu, która polega na zbieraniu moczu wydalanego przez całą dobę. Jest to badanie nieco bardziej uciążliwe i wymagające dokładności. Wykonuje się je jednak tylko w określonych przypadkach.

Morfologia – co trzeba o niej wiedzieć?

Jednym z najczęściej wykonywanych testów jest także morfologia krwi. To kompleksowe badanie, które ocenia skład i liczbę komórek krwi. Może dostarczyć informacji o ogólnym stanie zdrowia, a także pomóc w diagnostyce wielu chorób. 

Krew do morfologii pobierana jest najczęściej z żyły w okolicy zgięcia łokciowego. Odczucia bólowe są indywidualne dla każdej osoby, jednak takie badanie nie zalicza się do bolesnych. Morfologia powinna być wykonywana na czczo, chociaż w stanach nagłych nie jest to konieczne.

Jakie parametry są badane podczas morfologii?

Morfologia jest badaniem, które pozwala określić kilkanaście różnych parametrów. W jej podstawowej wersji można znaleźć:

  • WBC – czyli liczba leukocytów. Jeśli jest zbyt wysoka, to może świadczyć o różnych infekcjach, również tych przewlekłych, a także chorobach szpiku kostnego. Z kolei zbyt niska liczba leukocytów jest obserwowana np. w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych, przyjmowania określonych grób leków oraz niedożywienia. Jeśli liczba leukocytów odbiega od normy, to wykonywany jest też rozmaz, czyli oznaczenie poszczególnych grup białych krwinek, które pozwalają na dokładniejszą diagnostykę.
  • RBC – czyli liczba erytrocytów. Jeśli jest ona obniżona, to można mówić o niedokrwistości. Podniesiona liczba erytrocytów zdarza się rzadziej i może świadczyć np. o chorobach serca.
  • HGB – czyli hemoglobina. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, to może świadczyć o anemii – zarówno z niedoboru żelaza, kwasu foliowego czy witaminy B12, jak i anemii sierpowatej. Zbyt wysoka hemoglobina jest zwykle wynikiem odwodnienia, jednak może być też symptomem nadkrwistości.
  • HCT – hematokryt, czyli wskaźnik stosunku erytrocytów do objętości krwi. Jego podwyższony poziom może świadczyć np. o niedotlenieniu organizmu. Zbyt niski hematokryt wskazuje zwykle na anemię.
  • MCV – czyli średnia objętość krwinki czerwonej. Zbyt wysoka wartość tego parametru to makrocytoza. Taki stan występuje często w niedokrwistościach spowodowanych niedoborem kwasu foliowego i witaminy B12. Zbyt niskie MCV wskazuje na niedokrwistość z niedoboru żelaza.
  • MCH – czyli średnia waga hemoglobiny w krwince. Podniesiony wskaźnik MCH może świadczyć o niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego, oraz niedokrwistości megaloblastycznej. Obniżenie tego parametru może być natomiast wynikiem niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także różnych chorób przewlekłych.
  • MCHC – czyli średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej. Parametr ulega obniżeniu w przypadku anemii z niedoboru żelaza, odwodnienia oraz w ciąży. Podwyższone MCHC zdarza się dużo rzadziej i może świadczyć np. o niedokrwistości hemolitycznej, chorobach hematoonkologicznych lub toczniu.
  • RDW – oznacza podawaną w procentach różnicę objętościową między czerwonymi krwinkami znajdującymi się w próbce a wartością standardową.
  • PLT – czyli płytki krwi. Podwyższenie tego parametru świadczy o nadpłytkowości, która może towarzyszyć infekcją lub chorobom nowotworowym. Obniżony wskaźnik PLT, czyli małopłytkowość występuje np. w chorobach autoimmunologicznych.
  • RET – czyli retykulocyty. Ich niski poziom może świadczyć o anemii aplastycznej, niedoborach żelaza, kwasu foliowego, czy witaminy B12, a także chorób nowotworowych.
  • Receptor transferynowy – jego podwyższona wartość może wskazywać na niedobór żelaza.

Należy jednak pamiętać, że interpretacja wyników badań jest zadaniem lekarza, który je zlecił. Odchylenia różnych parametrów mogą mieć związek z przebiegiem leczenia i innymi uwarunkowaniami, które prawidłowo określić może jedynie specjalista.

Bibliografia:

  1. Szutowicz A, Raszeja-Szpecht A (red.): Diagnostyka laboratoryjna - Tom I. Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2012.
  2. Brunzel NA: Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych. Red. wyd. pol. Kemona H, Mantur M. Edra Urban&Partner. 2016.
  3. Bil-Lula I, Ćwiklińska A, Kamińska D, at al.: Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczące badania upostaciowanych elementów moczu w medycznym laboratorium diagnostycznym. Diagn Lab. 2019;55:145–198.
  4. Rozenberg G: Przypadki w hematologii laboratoryjnej. Wydawnictwo Urban&Partner, 2013.
  5. Rydzewski A: Budowa i czynność nerek. W: Myśliwiec M (red.): Nefrologia.  Medical Tribune, Warszawa 2010.

Artykuł sponsorowany


Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek Data rozpoczęcia wydarzenia: 24.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na otwarte spotkanie z dr Magdaleną Ogórek zatytułowane „Trudne losy polskich dóbr kultury podczas niemieckiej okupacji (1939–1945) oraz powojenne trudy restytucji – ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 24 kwietnia 2025 r. o godz. 18:00 w tarnowskim Ratuszu. Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona.Dr Magdalena Ogórek – dziennikarka, prezenterka telewizyjna i autorka książek historycznych – od lat zajmuje się tematyką zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki oraz ich restytucją. W swoim dorobku ma m.in. publikacje: „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” i „Kat kłania się i zabija. Wächter-Heydrich-Menten”. Jej najnowsza książka „Król Olch” jest rodzajem śledztwa historyczno-dziennikarskiego, w którym autorka analizuje losy dwóch niemieckich oficerów z okresu II wojny światowej: Ottona von Wächtera, gubernatora dystryktów krakowskiego i Dystryktu Galicja, odpowiedzialnego za grabież polskiego dziedzictwa kulturowego oraz Wilma Hosenfelda, oficera, który uratował Władysława Szpilmana, wybitnego artysty, którego losy zostały przedstawione w filmie „Pianista”.W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci prowadzili systematyczną i zorganizowaną grabież polskiego dziedzictwa kulturowego. Szacuje się, że z terenów Polski zostało zrabowanych, zarówno z muzeów, jak i z kolekcji prywatnych, ponad pół miliona dzieł sztuki. Zniszczeniu, rozproszeniu lub grabieży uległy zbiory ponad 700 muzeów, bibliotek i archiwów, co miało katastrofalne skutki dla polskiego dziedzictwa kulturowego. 
Reklama
Strzelanina w Nowym Sączu. Jedna osoba nie żyje, druga zmarła w szpitalu Strzelanina w Nowym Sączu. Jedna osoba nie żyje, druga zmarła w szpitalu Do tragedii doszło w środę wieczorem w Nowym Sączu. Nie żyje mężczyzna, a ranna 64-latka w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Jak przekazała podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji, mundurowi wstępnie ustalili, że doszło do postrzelenia kobiety, a 41-latek następnie sam się postrzelił. Portal sądeczanin.info dodał, że na miejscu pracują policjanci wraz z prokuratorem.Data dodania artykułu: 09.04.2025 23:13Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu Sitki i Fatimskiej w Tarnowie Zderzenie samochodów na skrzyżowaniu Sitki i Fatimskiej w Tarnowie Data dodania artykułu: 18.04.2025 20:29Dachowanie samochodu w Miechowicach Małych. Lądował śmigłowiec LPR Dachowanie samochodu w Miechowicach Małych. Lądował śmigłowiec LPR Data dodania artykułu: 10.04.2025 19:54„Mamy rząd frajerów” - usłyszały od Sławomira Mentzena tłumy na Rynku w Tarnowie „Mamy rząd frajerów” - usłyszały od Sławomira Mentzena tłumy na Rynku w Tarnowie Tłumy ludzi zapełniły tarnowski Rynek podczas spotkania kandydata na prezydenta RP Sławomira Mentzena z wyborcami. Kandydat Konfederacji w ostrych słowach krytykował działania obecnego rządu w zakresie bezpieczeństwa kraju, polityki unijnej oraz wsparcia dla Ukraińców.Data dodania artykułu: 13.04.2025 07:03Siedem osób w szpitalu po wypadku w powiecie brzeskim Siedem osób w szpitalu po wypadku w powiecie brzeskim Data dodania artykułu: 13.04.2025 18:43Smacznie i kolorowo na Kiermaszu Wielkanocnym w Zakliczynie Smacznie i kolorowo na Kiermaszu Wielkanocnym w Zakliczynie Kilkanaście straganów pełnych przysmaków i świątecznych dekoracji pojawiło się na zakliczyńskim Rynku z okazji Kiermaszu Wielkanocnego. Aromatyczne wędliny, ciasta i przetwory oraz wielobarwne palmy, stroiki i inne wyroby rękodzielnicze szybko znajdywały nabywców. Na odwiedzających kiermasz czekał również burmistrz Zakliczyna częstujący gości świątecznym żurkiem.Data dodania artykułu: 12.04.2025 15:22
Mieli spacerować po wieży ciśnień Mieli spacerować po wieży ciśnień Data dodania artykułu: 14.04.2025 19:02Studio Figura Brzesko ma 3 lata! Z tej okazji odbyło się huczne świętowanie Studio Figura Brzesko ma 3 lata! Z tej okazji odbyło się huczne świętowanie - Cześć. Tu Ula i Ela, siostry z Brzeska. Nasze Studio Figura Brzesko obchodzi już 3-cie urodziny, to trzy lata pełne pasji, kobiecych realizacji marzeń, ale też przede wszystkim wsparcia i motywacji.Data dodania artykułu: 10.04.2025 20:33Od wtorku autobusem na ogródki działkowe Od wtorku autobusem na ogródki działkowe Podobnie jak w latach ubiegłych, w okresie wiosennym linia autobusowa nr 41 wznowi kurs na ulicę Przemysłową. Zmiana nastąpi w najbliższy wtorek, 15 kwietnia.Data dodania artykułu: 08.04.2025 15:03Pijany 22-latek wjechał w latarnie w Tarnowie. Zabrany został do szpitala Pijany 22-latek wjechał w latarnie w Tarnowie. Zabrany został do szpitala Data dodania artykułu: 21.04.2025 10:51Milczący marsz przeciw przemocy przeszedł ulicami Tarnowa Milczący marsz przeciw przemocy przeszedł ulicami Tarnowa Uczniowie liceum, do którego uczęszczał zabity przez rówieśnika 16-letni Szymon, ale również uczniowie innych szkół, ich rodzice i mieszkańcy Tarnowa, przeszli w milczącym marszu ulicami miasta, aby wyrazić sprzeciw wobec przemocy, jakiej w ostatnich tygodniach byli świadkami. Inicjatywę młodzieży wsparła w realizacji Fundacja Antyschematy 2.Data dodania artykułu: 16.04.2025 16:53Przedszkolaki przeprowadziły „Pisankowy Desant” na Tarnów Przedszkolaki przeprowadziły „Pisankowy Desant” na Tarnów Niewiele rzeczy przypomina mieszkańcom Tarnowa o nadchodzących Świętach Wielkanocnych tak, jak wielobarwne pisanki zdobiące drzewa i budynki w centrum miasta. W tym roku na tarnowskich ulicach pojawiło się blisko sześć tysięcy takich ozdób. Wiele z nich to dzieła przedszkolaków, które przybrały dziś drzewka na ul. Wałowej.Data dodania artykułu: 09.04.2025 18:05
Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | 3950,00zł | Centrum Tarnowa Cena: 3950 PLNPRESTIŻ | STYL | HISTORIA Wyjątkowy lokal do wynajęcia – 130 m² | Centrum Tarnowa Zabytkowa kamienica | Sztukateria | Drewniane podłogi | Wysokie sufity Idealne dla kancelarii, firm, przedstawicielstw • 3 gabinety • recepcja • kuchnia z AGD • łazienki z prysznicem • klimatyzacja, ogrzewanie gazowe Cena promocyjna: 3950 zł/mies. (tylko przy podpisaniu umowy do 30.04.2025) Agent odpowiedzialny Edyta Tomaszewska-Beściak 516-179-155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCIMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Mieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. Cena: 2000 PLNMieszkanie do wynajęcia w okolicach parku Strzeleckiego, ul. Legionów 28 na parterze. 2 pokoje, po kapitalnym remoncie, całkowicie umeblowane i wyposażone w sprzęt. Najem okazjonalny. Okres najmu min 1 rok. Koszty: * odstępne 2000 zł, czynsz przy jednej osobie 633 zł, w tym ogrzewanie, woda śmieci i administracja * kaucja 3000 zł Wolne od zaraz!!!Do wynajęcia kawalerka przy  ul. Szujskiego Do wynajęcia kawalerka przy ul. Szujskiego Cena: 1200 PLNDo wynajęcia kawalerka zlokalizowana Tarnowie ul. Szujskiego 40. Do wynajęcia mieszkanie na parterze w niskim 4 piętrowym bloku, w pełni wyposażone i umeblowane. Piwnica do dyspozycji, karta parkingowa na 1 samochód. Koszty 1200zł odstępne, 450zł czynsz 1 osoba, media prąd i gaz wg liczników, kaucja zabezpieczająca 1500zł, minimalny czas najmu 6 miesięcy. Najem okazjonalny. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama
REGION
Reklama