Największą grupą jest rocznik podstawowy, to panowie urodzeni w 2006 roku, kolejną grupą są panowie urodzeni w latach 2001-2005, którzy z przyczyn różnych nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w poprzednich latach, kolejną grupą są osoby, które w roku 2023/2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne - wyjaśnia mjr Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Oprócz panów do kwalifikacji wojskowej wzywane są również kobiety.
To panie, które w roku szkolnym, akademickim 2024/2025 kończą naukę na kierunkach przydatnych dla sił zbrojnych - tłumaczy mjr Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Do kwalifikacji wojskowej mogą przystąpić takie ochotnicy, którzy do tej pory nie przeszli tej procedury.
Nie ma się czego obawiać. Kwalifikacja wojskowa to nie jest mobilizacja, to jest całokształt przedsięwzięć organizowanych przez wojewodę na terenie administrowanym, który dopiero przy współudziale prezydentów, starostów i szefów Wojskowych Centrów Rekrutacji organizuje taką kwalifikację. Pierwszy etap kwalifikacji to sprawdzenie tożsamości osób wezwanych, następnie to założenie ewidencji wojskowej, osoby przejdą badania lekarskie, badanie psychologiczne, ostatnim etapem jest wydanie zaświadczenia o tym, ze dana osoba stawiła się do kwalifikacji - mówi mjr Paweł Badoń.
W całym kraju do kwalifikacji wojskowej w tym roku przystąpi około 230 tysięcy młodych Polaków.