- To jest dla nas wielki zaszczyt jako spadkobierców myśli ideowej, ale myślę dla nas wszystkich. Niezbywalnym prawem państwa polskiego jest pamiętać o swoich bohaterach i to jest obowiązek. I z tego obowiązku wywiązujemy się i będziemy czynić wszystko, żeby wywiązywać się każdego dnia. Cieszę się, że to w Tarnowie właśnie, pięknie odnowiony dworzec już od kilku lat, służący w nowej, odnowionej aranżacji, będzie mógł nosić imię bohatera - przyznaje Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Obrony Narodowej.
Biorący udział w ceremonii podkreślali, że Wincentego Witosa łączyło z koleją znacznie więcej, niż tylko podróże.
- Wincenty Witos urodził się 10 km stąd w Wierzchosławicach, więc możemy sobie wyobrazić, że dworzec ten był dla niego oknem na świat. Nie możemy też zapomnieć o tym, że Wincenty Witos w czasie wojny polsko-bolszewickiej odpowiadał między innymi za transporty kolejowe, za ruch wojsk, i również podejmował decyzję o uruchomieniu pociągów pancernych, które przyczyniły się do ostatecznej klęski bolszewików – zauważa Alan Beroud, prezes zarządu PKP S.A.
- To, co się zadziało w XX -leciu międzywojennym, dzisiaj trudno sobie wyobrazić, jak szybko scalić różne systemy transportowe, jak wyszkolić kadrę, jak przygotować ludzi, jak wyremontować i wybudować nowe linie kolejowe, których powstało prawie 2 tysiące kilometrów. Udało się to, dzięki także Wincentemu Witosowi, dzięki jego współpracownikom, dzięki tej pracy, która była połączona, kolejnych rządów – podkreśla Dariusz Klimczak, Minister Infrastruktury.
- Od dziś w hali dworcowej jest zamieszczona tablica informacyjna ze skróconym życiorysem naszego patrona, zakończona cytatem „Nie ma ważniejszej sprawy niż Polska”. Niech te słowa zapadną w pamięci nam, uczestnikom tego wydarzenia, i wszystkim ruszającym od dziś w podróż pociągiem z tarnowskiego dworca – mówi Dariusz Grajda, członek zarządu PKP S.A.
- To bardzo ważne dla nas, w Tarnowie i Wierzchosławicach, że zarówno pasażerowie, jak i odwiedzający będą mogli zapoznać się z historią wielkiego Polaka, jakim był syn ziemi tarnowskiej, wierzchosławickiej, Wincenty Witos. Ale to również dla mnie, jako dla gospodarza, jest coś pozytywnego, ponieważ to jest pewne zobowiązanie, że jednak ta stacja będzie zyskiwała na znaczeniu, że pojawią się nowe połączenia kolejowe – stwierdza Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
- Dla nas, dla ludowców, każde wydarzenie, które upamiętnia naszego wielkiego historycznego lidera, Wincentego Witosa, jest wydarzeniem niezwykle istotnym. Szczególnie tu, w Tarnowie, gdzie dobrze wiemy, jakie są i były związki Wincentego Witosa z tą ziemią. Wiemy, że tu na tym dworcu Witos wielokrotnie rozpoczynał swoje podróże, również w służbie Rzeczypospolitej. Wiemy, jak ziemia tarnowska jest związana z tym wielkim liderem, stąd bardzo cieszy ta inicjatywa PKP - przyznaje Krzysztof Jan Klęczar, Wojewoda Małopolski.
W imieniu rodziny trzykrotnego premiera II RP i przywódcy polskiego powstania ludowego głos zabrał prawnuk Wincentego Witosa, Marek Steindel.
- To dla mnie szczególny moment, wzruszeń, a także okazja, aby oddać hołd człowiekowi, który swoim życiem i pracą zasłużył na godne miejsce w historii i sercu Polaków. Całe swoje życie jako samorządowiec, polityk, państwowiec i mąż stanu poświęcił walce o wolność i godność wszystkich Polaków, a zwłaszcza polskiej wsi. Dzisiejszą uroczystość uważam w imieniu rodziny, za kolejny krok w trwającym od ostatnich latach w procesie przywracania mojemu pradziadkowi pamięci, godności i należytego trwałego miejsca w naszej historii – deklaruje Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa.
Warto zauważyć, że w uznaniu wybitnych zasług rok 2024 został uchwalony Rokiem Wincentego Witosa.