- Małopolska jest podzielona na trzy strefy co do jakości powietrza: strefa aglomeracja krakowska, strefa miasta Tarnowa, oraz strefa małopolska. Tylko strefa miasta Tarnów ma klasę A dla wszystkich zanieczyszczeń. Znaczy to, że wszystkie zanieczyszczenia, które były mierzone w roku ubiegłym, mieszczą się w normach, zarówno pyły zawieszone pm10, pm2.5, jak i metale ciężkie, związki azotu, siarki. W normach mieści się przede wszystkim stężenie benzoalfapirenu, zanieczyszczenia, którego stężenie zawsze było na wysokim poziomie na południu Polski, a w Tarnowie w roku ubiegłym po raz pierwszy osiągnęliśmy poziom docelowy wynoszący jeden nanogram na metr sześcienny - wyjaśnia Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta Tarnowa.
Osiągnięty wynik jakości powietrza to zasługa wieloletnich starań i działań.
- To są działania wieloletnie. Tarnów już kilkadziesiąt lat temu przystąpił do reorganizacji systemu grzewczego, likwidacji kotłowni węglowych. Ponadto położenie Tarnowa jest korzystne, ponieważ Tarnów leży wzdłuż brzegu Karpat i wiatry, które nas nawiedzają, potrafią zanieczyszczenia, które nas nawiedzają przenieść na inne tereny. Także jeżeli chodzi o komunikację, która stanowi około 20 procent źródeł zanieczyszczeń powietrza, sytuacja jest lepsza, ponieważ mamy lepsze drogi, rozwiązania komunikacyjne i nowsze, niskoemisyjne samochody - tłumaczy dyrektor wydziału ochrony środowiska w tarnowskim magistracie.
Ponadto mieszkańcy Tarnowa są bardzo zaangażowani w ochronę środowiska i dbanie o jakość powietrza w mieście.
- Staram się nie śmiecić, używam śmietników, co niestety nie każdy robi jak często widać po ulicach Tarnowa. Z rodziną jeździmy samochodem hybrydowym. - Obydwie jesteśmy wegankami. - Ja przekazuję siostrze wskazówki i wiedzę o tym, że trzeba dbać o środowisko, gasić światło i wodę, jak z nich nie korzystamy. - Ja jeżdżę samochodem elektrycznym, więc zmniejszam emisję CO2 w powietrzu. - Jeżdżę na rowerze do szkoły, używam papierowych słomek, staram się zakręcać wodę i gaszę światło, za każdym razem jak wychodzę z pokoju. -Zawsze gaszę światło, zakręcam wodę, żeby niepotrzebnie się nie lała i nie palę śmieci. - Jestem wegetarianką, staram się segregować odpady, a ubrania kupuję najczęściej z drugiej ręki - mówią mieszkańcy miasta.
Wyższe temperatury zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, więc w trosce o środowisko oraz zdrowie warto przesiąść się na rower.