Wykonanie odwiertu pozwoli ocenić zasoby wód geotermalnych znajdujące się ok 2 km pod Brzeskiem.
Ważne jest ustalenie, jakie są parametry i wydajność złoża, ile wody i o jakiej temperaturze można z niego uzyskać, co jasno określi efektywność ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Wnioskowana kwota dofinansowanie z Funduszu to 13,7 mln zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacuje się na ok 16,6 mln zł, różnica to wkład własny gminy.
Geotermia jest niewyczerpalna, bezpieczna, a jedyne, z czym się wiąże to niewielka ingerencja w krajobraz.
Prace nad projektem uruchomienia wód geotermalnych w Brzesku rozpoczęły się w 2000 roku. Przy współpracy z Akademią Górniczo Hutniczej oraz ekspertami ze specjalistycznej firmy określono najlepsze miejsce w którym powinien być realizowany odwiert. Przy opracowaniu dokumentu lokalizacyjnego pod uwagę wzięto wiele kryteriów w tym geologiczne, środowiskowe i logistyczne. Dokument - „Analiza dotycząca wyboru optymalnej pod względem geologicznym lokalizacji otworu poszukiwawczo - rozpoznawczego gotowy był w lipcu 2021 roku. Projekt robót geologicznych był gotowy we wrześniu 2021. Wniosek o koncesję na odwiert został złożony 23 września 2021. Następnym przygotowanym dokumentem były - „Założenia do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Brzesko na lata 2021-2036”, które zostały przyjęte uchwałą przez Radę Miejską w grudniu 2021. Wykonano również „Analizę uwarunkowań wykorzystania wód termalnych w Gminie Brzesko”, które były gotowe 23 grudnia 2021. Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia do NFOŚ złożony został w kwietniu 2022.
Planowane wykonanie odwiertu ma na celu poszukiwanie i rozpoznanie złoża wód termalnych w Brzesku, głównie dla potrzeb ciepłowniczych ale również balneoterapeutycznych. Zakłada się wzmocnienie brzeskiego systemu ciepłowniczego: ogrzanie szpitala, niektórych części miasta i wykorzystanie ciepłych wód w basenach leczniczych (balneoterapeutycznych) - mówi Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Otwór badawczo-poszukiwawczy Brzesko GT-1 zostanie zlokalizowany w Brzesku - „Pomianowski Stok” na popołudniowy wschód od szpitala na działce która jest własnością Gminy Brzesko. Po uzyskaniu pozytywnych wyników z odwiertu zakłada się wykonanie drugiego otworu wiertniczo–chłonnego, celem zatłoczenia wody geotermalnej po odebraniu ciepła.
Spodziewanym efektem będzie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych do atmosfery oraz zastąpienie nieekologicznych paliw opałowych na OZE. Budżet tegorocznej edycji programu to 350 mln złotych. O dofinansowanie badań geotermalnych starały się w tym roku 52 gminy z całej Polski.
Wybrano te lokalizacje, które dają największe szanse na sukces, czyli na późniejsze wykorzystanie złóż geotermalnych do celów energetycznych, w tym do ogrzewania miast.
W Małopolsce eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wraz ministrem Głównym Geologiem Kraju pozytywnie zaopiniowali dwie lokalizacje: w Krakowie i Brzesku