Pierwsze samodzielne kroki „w kulturze" stawiał jeszcze w Krakowie w 1959 roku, gdzie pracował w chórze mieszanym „PSSM", a w Skawinie w amatorskim ruchu artystycznym w Klubie Hutnika Huty Aluminium.
Jego największą pasją było podtrzymywanie tradycji i popularyzacja polskiego folkloru w muzyce, tańcu i pieśni. Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” pod kierownictwem Andrzeja Radzika odnosił sukcesy na licznych festiwalach folklorystycznych w kraju i zagranicą. Do niezapomnianych należą podróże i koncerty m.in. w: Jugosławii, Hiszpanii, Algierii, Libii, Francji, Holandii i wielokrotnie na Węgrzech.
Na przestrzeni lat tworząc opracowania muzyczne współpracował ze znanymi choreografami oraz muzykami. Z popularyzacją folkloru związana była stała praca twórcza Andrzeja Radzika. Opracowania muzyczne i aranżacje "Świerczkowiaków” są w większości Jego dziełem. W dorobku ma opracowania muzyczne i muzyczno-wokalne z wielu regionów Polski.
Był wykładowcą na warsztatach folklorystycznych organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół" w Nowym Sączu oraz w studium dla choreografów tańca ludowego organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Nowohuckie Centrum Kultury. Współpracował także z tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego. Był ponadto twórcą cyklu widowisk estradowych: „Kalejdoskop”, „Kalendarz pamięci” i „Niedziela z tatusiem”.
W 2023 roku Andrzej Radzik został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Srebrną Odznaką CIOFF International za wybitne zasługi dla polskiego folkloru muzycznego. Wcześniej uhonorowany był m.in. Krzyżem Kawalerskim Ordery Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalami Za Zasługi dla Miasta Tarnowa.
(sm) - informacja Centrum Sztuki Mościce