Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Dane z CEIDG nie pozostawiają złudzeń. Przedsiębiorcy częściej otwierają, niż zamykają swoje firmy

Od stycznia do lipca br. do rejestru CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, co oznacza niewielki spadek – o 1,2% rdr. Do tego odnotowano ponad 110 tys. wznowień, czyli o 16,6% więcej niż rok wcześniej. Wniosków dotyczących zamknięcia tego typu firm było 116,4 tys. To skok o 0,2% rdr. Z kolei najczęściej wnioskowano o zawieszenie. Takich przypadków było 201,9 tys. I tu nastąpił wzrost o 7,9% rok do roku. Pod każdym względem najaktywniejsze były podmioty niepodające miejsca wykonywanej działalności. A biorąc pod uwagę poszczególne województwa, w każdym zestawieniu na czele było mazowieckie.

Dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii pokazują, że od stycznia do lipca br. do rejestru CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 1,2% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku – 181,3 tys. Analizując statystyki z pierwszych siedmiu miesięcy tego roku, widać też, że wniosków o założenie JDG było o 62,8 tys. więcej niż dotyczących zamknięcia. Podobnie było w ubiegłym roku. Tylko wtedy różnica była większa i wynosiła 65,1 tys. 

– Kwestia liczby zakładanych JDG nie powinna dziwić. Polacy na razie raczej się wstrzymują z taką aktywnością. Chcą zwyczajnie przeczekać okres perturbacji. Spowolnienie gospodarcze raczej nie wpływa pozytywnie na podejmowanie tego typu decyzji. I dopóki to się nie zmieni, sytuacja będzie podobnie wyglądała do końca roku, a nawet może i przez cały I kwartał 2024 r. Co prawda, badania rynkowe potwierdzają, że nastroje konsumentów trochę się poprawiają, ale – w mojej opinii – jeszcze daleka jest droga do optymizmu – ocenia Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. 

W ww. okresie zdecydowanie najwięcej wniosków o otwarcie JDG złożyły firmy bez określonego obszaru wykonywanej działalności – 77,8 tys. (w ub.r. 68,7 tys.). Natomiast biorąc pod uwagę dane dot. poszczególnych województw, największy wynik padł w mazowieckim – 17,9 tys. (rok wcześniej – 18,4 tys.). Dalej w zestawieniu widać woj. małopolskie – 10,3 tys. (rok wcześniej – 11,3 tys.), wielkopolskie – 9,4 tys. (10,3 tys.), śląskie – 9,3 tys. (10,9 tys.), a także dolnośląskie – 8,4 tys. (10,1 tys.). Z kolei najmniej wniosków było w woj. opolskim – 1,8 tys. (2,2 tys.). Przed nim na liście znalazło się świętokrzyskie – 2,7 tys. (3,7 tys.), a także podlaskie – 2,8 tys. (2,9 tys.). 

– Zwiększenie liczby tzw. pustych rejestracji, czyli bez wskazanego województwa, może wynikać z rosnącej mobilności osób zakładających firmy, a także z większej elastyczności w dotarciu do potencjalnych klientów, którzy nie są ograniczeni jedynie do konkretnego obszaru. Z kolei różnice w liczbie podmiotów prowadzących działalność w województwach potwierdzają obecność zróżnicowanego rozwoju regionalnego, co w równym stopniu można również dostrzec w innych statystykach – mówi Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

W pierwszych siedmiu miesiącach br. do rejestru CEIDG wpłynęło również ponad 110 tys. wniosków dot. wznowienia JDG. To o 16,6% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku – 94,3 tys. I podobnie, jak w przypadku zakładania działalności, najaktywniejsze pod tym względem były firmy bez określonego obszaru wykonywania działalności – blisko 20 tys. (rok wcześniej – 14,2 tys.). A biorąc pod uwagę poszczególne województwa, na pierwszym miejscu jest mazowieckie – 12,6 tys. (poprzednio – ponad 11 tys.). Dalej widać woj. pomorskie – 10,5 tys. (9,9 tys.), małopolskie – 8,9 tys. (7,8 tys.), śląskie – 8,3 tys. (7,5 tys.) oraz zachodniopomorskie – 7,9 tys. (7,7 tys.). Natomiast zamyka zestawienie woj. opolskie – 1,7 tys. (1,5 tys.), świętokrzyskie – ponad 2 tys. (1,8 tys.), a także lubuskie – 2,1 tys. (1,8 tys.). 

– Wzrost liczby wznowień jednoosobowych działalności potwierdza fakt rynkowych badań, które pokazują, że konsumenci są w trochę lepszej kondycji. Jednak, aby to oceniać w pełni pozytywnie, należy dalej obserwować ten trend i wyciągać wnioski z dłuższych okresów porównawczych. Osobiście uważam też, że w IV kwartale br. te statystki nieco się pogorszą, ponieważ nadchodzi zima, a część z tych firm z pewnością zajmowała się sezonową działalnością. Natomiast w późniejszym okresie sytuacja powinna wyglądać w miarę stabilnie, o ile rządzący znowu nie zafundują nowych ustaw i obostrzeń, bo to w tej chwili – po spowolnieniu gospodarczym – jest drugą przyczyną niezakładania JDG – twierdzi Łukasz Goszczyński, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny. 

Zamykanie firm na lekkim minusie

Według danych resortu, od stycznia do lipca br. do rejestru CEIDG wpłynęło 116,4 tys. wniosków dot. zakończenia JDG. To o 0,2% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. – 116,2 tys. – Problem zamykania się działalności gospodarczych w Polsce jest widoczny od dłuższego czasu. Niestety, stale rosnące koszty oraz niestabilność prawna sprawiają, że w naszym kraju nie jest łatwo prowadzić firmę – podkreśla Szymon Witkowski, Dyrektor Forum Pracy ZPP.

Najwięcej zamknięto firm niewskazujących terenu wykonywania działalności – 20,7 tys. (rok wcześniej – 15,9 tys.). Patrząc na poszczególne województwa, listę otwiera mazowieckie – 15,2 tys. (rok wcześniej – 15,7 tys.). Dalej widać śląskie – 10,2 tys. (poprzednio – 10,5 tys.), wielkopolskie – 9,5 tys. (9,7 tys.), małopolskie – 8,3 tys. (8,9 tys.) oraz dolnośląskie – 7,7 tys. (7,8 tys.). Na końcu zestawienia mamy opolskie – 2,1 tys. (rok wcześniej – 2,1 tys.), podlaskie – 2,5 tys. (2,6 tys.) oraz lubuskie – 2,8 tys. (2,8 tys.). 

– Ilość firm zamykanych w poszczególnych województwach wynika przede wszystkim z nasycenia danego rynku. W mazowieckim zamyka się znacznie więcej podmiotów niż w podlaskim, ale nie oznacza to procentowej przewagi. Przy tym czynniki, takie jak bardzo znaczący wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku, mogą doprowadzić do tego, że procentowo właśnie w mniejszych i uboższych regionach zacznie znikać więcej firm – uważa Dyrektor Witkowski.

Zawieszenie coraz bardziej popularne

W analizowanym okresie złożono też 201,9 tys. wniosków o zawieszenie JDG. Rok wcześniej było ich 187,1 tys. Zdaniem prof. Pawła Wojciechowskiego, przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Finansów Publicznych i byłego ministra finansów, wzrost o 7,9% rdr. głównie wynika ze spowolnienia gospodarczego i z utrzymującej się dwucyfrowej inflacji. Mamy do czynienia z recesją konsumencką oraz producencką. Produkcja przemysłowa rdr. maleje. Oznacza to niższe zamówienia, co wprost odbija się na działalności mikroprzedsiębiorców, świadczących usługi dla przedsiębiorstw w układzie B2B. Cześć zawieszeń może być związana z chaotycznymi zmianami podatkowymi Polskiego Ładu i ucieczką w szarą strefę lub z przeniesieniem działalności do bardziej atrakcyjnej, stabilnej jurysdykcji podatkowej. 

– W poprzednim roku nastroje przedsiębiorców były dużo bardziej pesymistyczne, co potęgował szok energetyczny i skokowy wzrost cen surowców energetycznych. Wskaźnik WWUK w ubiegłorocznym najniższym punkcie w październiku wyniósł -35,7 pkt. Duża niepewność co do przyszłej sytuacji przyczyniła się do decyzji większej części przedsiębiorców o zawieszeniu prowadzenia działalności – tłumaczy Sebastian Sajnóg.

Jak komentuje Szymon Witkowski, wielu przedsiębiorców, zawieszając firmę, ucieka przed jej zamknięciem, mając nadzieję na poprawę sytuacji na rynku. Niestety nie zawsze się to udaje. Od czasu pandemii Polska znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej. Niski wzrost gospodarczy, a nawet ostatnio techniczna recesja w połączeniu z wysoką inflacją bardzo silnie odbijają się na kondycji finansowej polskich firm. Do tego Adrian Parol dodaje, iż zawieszenie firmy to pierwszy istotny sygnał do tego, że dzieje się źle. I z reguły po jakimś czasie taki podmiot jest zwyczajnie likwidowany. 

Blisko połowę wniosków o zawieszenie dotyczyło firm, które nie wskazały obszaru prowadzenia działalności – 44,5 tys. (rok wcześniej – 33,7 tys.). Natomiast spośród poszczególnych województw na czele zestawienia jest mazowieckie – 26,5 tys. (26,8 tys.). Dalej widać śląskie – 17,5 tys. (17,1 tys.), małopolskie – 15,7 tys. (15,3 tys.), wielkopolskie – 14,8 tys. (13,9 tys.) oraz dolnośląskie – 13,8 tys. (12,8 tys.). Listę zamyka opolskie – 3,4 tys. (3,1 tys.), podlaskie – 3,8 tys. (3,6 tys.), a także świętokrzyskie – 3,8 tys. (3,7 tys.). 

Przedsiębiorcy w końcu wyjdą z dołka?

– W najbliższym czasie prawdopodobnie będzie utrzymywał się trend przewagi zamykanych i zawieszanych działalności nad otwieranymi i wznawianymi. Jednocześnie wraz z poprawą sytuacji gospodarczej należy spodziewać się ustabilizowania i powrotu do działalności wielu przedsiębiorców – przekonuje Szymon Witkowski, Dyrektor Forum Pracy ZPP.

Z kolei prof. Paweł Wojciechowski przewiduje, że w kolejnych kwartałach gospodarka będzie wychodzić z dołka spowolnienia. Badania GUS potwierdzają, że nastroje konsumentów systematycznie poprawiają się. W sierpniu ocena bieżącej (BWUK, -22,3 pkt), jak i przyszłej (WWUK, -10,5) sytuacji kształtowała się na najwyższym poziomie od przeszło dwóch lat. Z taką prognozą zgadza się doradca restrukturyzacyjny Łukasz Goszczyński. I zaznacza, że taka poprawa może nadejść. Jednocześnie ekspert wskazuje na to, że wiele może zmienić się po wyborach. Jeżeli do władzy dojdzie szeroko pojęta opozycja, to jest większa szansa na poprawę bytu przedsiębiorców, a to wprost powinno się przełożyć na liczbę nowych firm. 

– Prognozuję, że w nadchodzących miesiącach liczba działających przedsiębiorstw utrzyma się na stabilnym poziomie, reagując głównie na fluktuacje sezonowe. W najbliższych miesiącach można spodziewać się wzrostu liczby firm, które zawieszają swoją działalność. Ten trend jest jednak powiązany z naturalnym ograniczeniem aktywności w okresie zimowym w wybranych branżach, szczególnie obserwowanym w takich sektorach, jak budownictwo, rolnictwo czy turystyka. Dynamiki rok do roku nie powinny ulegać jednak istotnym zmianom – stwierdza ekspert z PIE.

Natomiast doradca restrukturyzacyjny Adrian Parol podsumowuje, że oprócz zmiany władzy i nastrojów społecznych musi się też drastycznie zmienić podejście organów państwa do przedsiębiorców, bo cześć rzeczy zwyczajnie nie jest do zaakceptowania. Prowadzenie działalności w dzisiejszych czasach – szczególnie tej jednoosobowej – jest bardzo trudne. I jak nic się w tej kwestii nie poprawi, to ww. statystki dalej będą tylko dryfować na granicy lekkiego plusa bądź minusa. A nam potrzebny jest zryw gospodarczy z prawdziwego zdarzenia i to szczególnie wśród tych mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich firm.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
"Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" opera Karola Kurpińskiego 240. rocznica urodzin kompozytora "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" opera Karola Kurpińskiego 240. rocznica urodzin kompozytora Data rozpoczęcia wydarzenia: 06.04.2025 Dziewiętnastowieczna opera Karola Kurpińskiego "Zamek na Czorsztynie" to zabawna wodewilowa opowieść przepełniona polską muzyką odnoszącą się do ducha narodowego: ludowe motywy i tańce, melodyka, orkiestracja.Wielobarwne postaci prezentują dziewiętnastowieczne stereotypowe postawy przedstawicieli Rzeczypospolitej Sarmackiej (żołnierz wracający z wojny, jego tchórzliwy sługa etc..) – pełne energii, czasem nieco nostalgiczne sprawią, że publiczność może liczyć na niezapomniane wrażenia w komediowym tonie.W burzliwą noc do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym. tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomirze rozpoznaje zaginionego ukochanego.”"Zamek na Czorsztynie" w reżyserii Ryszarda Cieśli to świetna okazja by ponownie odkryć i docenić bogactwo muzyki Karola Kurpińskiego. Połączenie historycznego kontekstu z nowoczesnym podejściem sprawia, że dzieło staje się nie tylko hołdem dla kompozytora, ale także aktualnym, przeżyciem artystycznym. Profesjonalne kierownictwo muzyczne Marcina Piotra Łopackiego i opieka artystyczna Ryszarda Karczykowskiego gwarantują najwyższy poziom wykonawczy. To wydarzenie z pewnością trafi do miłośników muzyki klasycznej jak i do tych, którzy cenią innowacyjne podejście do tradycji.Muzyka: Karol KurpińskiLibretto: Józef Wawrzyniec Krasiński.Reżyseria: prof. dr hab. Ryszard CieślaOpieka artystyczna: prof. dr hab. Ryszard KarczykowskiOpracowanie instrumentacji na orkiestrę kameralną: dr Marcin Piotr ŁopackiObsada:Wanda - Karolina Szymańska - sopranBojomir - Ernest Tymczyszyn - tenorŁucja - Estera Wityńska - mezzosopranNikita - Antoni Olszewski - basDobrosław - Witold Żołądkiewicz - barytonChór i Orkiestra Rondine - dyrektor - Katarzyna Wronadyrygent - Marcin Piotr ŁopackiWszędzie tylko na chwilę | Promocja tomiku poetyckiego Moniki Chytroś Wszędzie tylko na chwilę | Promocja tomiku poetyckiego Moniki Chytroś Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.04.2025 Tarnowska MBP zaprasza na spotkanie poetyckie z tarnowianką Moniką Chytroś, która 9.04 o godzinie 17:00 w Czytelni MBP będzie promować tomik poetycki „Wszędzie tylko na chwilę”.Tym tomikiem inaugurujemy nową serię wydawniczą MBP - „Biblioteczka Poezji #b”, w której chcemy umożliwić autorom publikację własnych utworów pod auspicjami MBP w Tarnowie.   Monika Chytroś „Wszędzie tylko na chwilę”Promocja tomiku poetyckiegoProwadzenie Zbigniew Mirosławski9 kwietnia 2025 r. (środa), godz. 17:00 | Czytelnia Czasopism MBP, ul. Krakowska 4 (na parterze, wejście od ulicy)MONIKA CHYTROŚ - rodowita tarnowianka, ukończyła ZSOiT im. Jana Szczepanika w Tarnowie o profilu dziennikarstwo i fotografika.Na co dzień zajmuje się rękodziełem, pisaniem ikon oraz malarstwem. Swoje wiersze publikowała w niezależnym piśmie "Synekdocha", a także w magazynie literackim "Aspiracje". Interesuje się fotografią i ziołolecznictwemZe wstępu Z. Mirosławskiego:Monika Chytroś publikuje od dawna, po raz pierwszy w Aspiracjach w numerze 43 z 2007 roku. W kolejnym przeczytać możemy wiersz pt. Przyjaciele? Krótki jak prawie wszystkie spod Jej pióra. W numerze 50 z 2011 r. po raz pierwszy pojawia się artystyczny pseudonim Godgott La Morgue. Jej twórczość kilka lat temu prezentowałem na stronie Współczesnej Polskiej Poezji. Odtąd regularnie publikuje ona w magazynach literackich: Aspiracje, Synekdocha, Znaj i w Internecie. Opowiadania także w Aspiracjach i na stronie Godgott La Morgue Haslinger na swoim profilu Facebook’a. Należy do Tarnowskiej Grupy Autorów zrzeszonych pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Grupy stanowiącej grono przyjaciół, których szukała?
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny do Brzeska Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny do Brzeska Data rozpoczęcia wydarzenia: 13.04.2025 Zapraszamy na Jarmark Wielkanocny do Brzeska
Reklama
Pijani rodzice i pozostawione małe dzieci bez opieki w Tarnowie Pijani rodzice i pozostawione małe dzieci bez opieki w Tarnowie Data dodania artykułu: 23.03.2025 11:44Samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił pieszą w Żabnie Samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił pieszą w Żabnie Zginęła 81-letnia mieszkanka Żabna potrącona przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowali policjanci z Żabna, ruchu drogowego z Tarnowa, prokurator oraz specjalna grupa dochodzeniowo-śledcza, której zadanie będzie ustalenie wszystkich okoliczności tego tragicznego wypadku. Droga wojewódzka 973 na ten czas została wyłączona z ruchu w obydwu kierunkach.Data dodania artykułu: 03.04.2025 09:22Ciągnik rolniczy koziołkował ze wzniesienia. Ranny traktorzysta trafił do szpitala Ciągnik rolniczy koziołkował ze wzniesienia. Ranny traktorzysta trafił do szpitala Data dodania artykułu: 21.03.2025 21:13Policja ustala co się wydarzyło w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Suchym. Czterech uczniów w szpitalu! Policja ustala co się wydarzyło w Szkole Podstawowej w Rzepienniku Suchym. Czterech uczniów w szpitalu! Data dodania artykułu: 28.03.2025 14:02Śmiertelny wypadek w Czermnej Śmiertelny wypadek w Czermnej Zginął 36-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu tarnowskiego, który z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zjechał z drogi powiatowej w Czermnej, a następnie uderzył w drzewo.Data dodania artykułu: 02.04.2025 16:42Małgorzata B. stanie przed sądem w Tarnowie. Prokuratura zarzuca jej usiłowanie zabójstwa Małgorzata B. stanie przed sądem w Tarnowie. Prokuratura zarzuca jej usiłowanie zabójstwa W Sądzie Okręgowym w Tarnowie jest już akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie B. która w lipcu ubiegłego roku rozbitym szkłem raniła mężczyznę przy ul. Krakowskiej w Tarnowie. Wcześniej usłyszała wyrok za ranienie innego mężczyzny nożem.Data dodania artykułu: 26.03.2025 16:21
Więzienie i blisko 50 tyś. zł. do zapłacenia przez 39-latka za jazdę pod wpływem alkoholu. Zapadł wyrok w tarnowskim sądzie Więzienie i blisko 50 tyś. zł. do zapłacenia przez 39-latka za jazdę pod wpływem alkoholu. Zapadł wyrok w tarnowskim sądzie 6 miesięcy pozbawienia wolności, 10000 PLN świadczenia pieniężnego na fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a także przepadek kwoty ponad 37 tysięcy złotych na rzecz Skarbu Państwa zasądził tarnowski sąd wobec 39-latka, który poruszał się samochodem pomimo dożywotniego zakazu poruszania, cofniętych uprawnień i po wpływem alkoholu.Data dodania artykułu: 26.03.2025 08:21Dachowanie samochodu w powiecie dąbrowskim. Jedna osoba w szpitalu Dachowanie samochodu w powiecie dąbrowskim. Jedna osoba w szpitalu Data dodania artykułu: 26.03.2025 20:53Ciało mężczyzny odnalezione w Bistuszowej. Zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło dopiero po miesiącu! Ciało mężczyzny odnalezione w Bistuszowej. Zgłoszenie o zaginięciu wpłynęło dopiero po miesiącu! Data dodania artykułu: 21.03.2025 20:41Wypadek w Lisiej Górze. Jedna osoba w szpitalu Wypadek w Lisiej Górze. Jedna osoba w szpitalu Data dodania artykułu: 29.03.2025 10:40Wypadek na pograniczu Ryglic i Żurowej. Trzy osoby w szpitalu Wypadek na pograniczu Ryglic i Żurowej. Trzy osoby w szpitalu W miejscowości Żurowa doszło do zdarzenia z udziałem samochodu osobowego. W zdarzeniu zostało poszkodowanych trzech mężczyzn, zostali przewiezieni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego celem dalszej diagnostyki poinformowali Ratownicy Medyczni z filii Pogotowia Ratunkowego w Tuchowie.Data dodania artykułu: 22.03.2025 20:46Delikatesy Centrum w Skrzyszowie w nowej odsłonie Delikatesy Centrum w Skrzyszowie w nowej odsłonie Około 600 metrów powierzchni sprzedażowej, szeroka gama asortymentu w tym świeżych owoców i warzyw, produktów mlecznych czy mięs, serów i wędlin prosto z lady do tego spory wybór produktów spożywczych i przemysłowych. W Skrzyszowie odbyło się reotwarcie sklepu sieci Delikatesy Centrum. Od teraz klienci będą mogli zrobić zakupy w nowoczesnym przestronnym wnętrzu sklepu.Data dodania artykułu: 03.04.2025 15:40
Usługi ogrodnicze Usługi ogrodnicze Cena: 1 PLNFirma Extra Ogród Damian Karaś długoletnim doświadczeniem w branży ogrodniczej. Usługi rozszerzone: -Zakładanie trawników • z siewu •z rolki - Wertykulacja trawników • krawędziowanie - Nawożenie roślin/trawników - Koszenie traw / zarośli •kosiarka spalinowa z nożem •kosiarką żyłkową - Małe pracę brukarskie • rabatki na warzywniak • opaski wokół ogrodzenia - Tworzenie nowych rabat • rozkładanie eko bord • geowłókniny • sadzenie,przesadzanie roślin • zasypywanie kamieniem, korą, zrębka - Przycinki, wycinki • przycinka krzewów ozdobnych • przycinka drzew owocowych • tui • żywopłotów -Mycie myjką wysokociśnieniową • mycie kostki brukowej • zasypywanie spoin • inpregnowanie kostki • mycie elewacji - Czyszczenie działek nieużytkowych - Przetykanie i czyszczenie rynien I wiele innych usług związane z ogrodami. Naszą pasją są ogrody, wykonujemy każde zlecenie z najwyższą starannością. Zadzwoń, na pewno się nie zawiedziesz. Tel. 797111049 FB. ExtraOgród Wykonywane usługi województwo Podkarpackie Małopolskie ŚwiętokrzyskieOferta pożyczki niklowej. Oferta pożyczki niklowej. Cena: 10 PLNOferta pożyczki niklowej. Witam, oferuję bezpieczne pożyczki bez protokołu, niezależnie od kwoty Twojego wniosku. Bardzo szybka obsługa i pełna satysfakcja. To jest jedyny adres, pod którym możesz zaspokoić swoje pilne potrzeby! Adres e-mail: [email protected]Atrakcyjna działka budowlano-usługowa w Pogórskiej Woli Atrakcyjna działka budowlano-usługowa w Pogórskiej Woli Cena: 220000 PLNAtrakcyjna działka budowlano-usługowa w Pogórskiej Woli Na sprzedaż działka o powierzchni 22,67 ara, położona w pierwszej linii zabudowy, bezpośrednio przy asfaltowej drodze gminnej. Lokalizacja: Pogórska Wola, gm. Skrzyszów Blisko centrum wsi, z szybkim dojazdem do starej A4 i Tarnowa (ok. 12 km) Doskonałe miejsce zarówno na dom, jak i działalność usługową Przeznaczenie w MPZP: Zabudowa jednorodzinna Dopuszczenie usług idealne pod inwestycję Media na działce: Prąd, Wodociąg, Gazociąg. Zapraszamy na prezentację! To wyjątkowa okazja dla osób szukających działki z potencjałem. W razie pytań chętnie służymy pomocą! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów. Agnieszka Zając Tel:668 804 983
Działki w Pogórskiej Woli Działki w Pogórskiej Woli Cena: 125000 PLNDwie urokliwe działki budowlane przy klimatycznym mini-stawie w Pogórskiej Woli. Na sprzedaż dwie wyjątkowe działki, każda o powierzchni ok. 11 arów (ok. 32x32 m), co zapewnia niemal idealny, kwadratowy kształt idealny pod zabudowę! Lokalizacja: Czwarta i piąta linia zabudowy cisza, spokój i luźna zabudowa domów jednorodzinnych Bezpośrednie sąsiedztwo mini-stawu, co dodaje niepowtarzalnego klimatu Dogodny dojazd szutrowa droga o szerokości 5 m (udział w cenie działki) Blisko miasta doskonała lokalizacja zarówno pod dom całoroczny, jak i działkę rekreacyjną Media: Kanalizacja w granicy (na sąsiedniej działce) Prąd, gaz i woda dostępne przy działkach Przeznaczenie: Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z możliwością prowadzenia usług podstawowych świetna opcja zarówno na dom, jak i inwestycję! To miejsce, gdzie można cieszyć się ciszą, naturą i spokojnym otoczeniem, a jednocześnie mieć szybki dostęp do miejskich udogodnień. Zapraszamy do kontaktu i na prezentację! Takie działki nie trafiają się często! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów. Agnieszka Zając Tel:668 804 983CM Ryska - lekarz rodzinny Białystok CM Ryska - lekarz rodzinny Białystok Centrum Medyczne Ryska w Białymstoku zapewnia kompleksową opiekę medyczną dla całej rodziny w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zespół składa się z wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarek oraz położnych, co gwarantuje wysoki standard usług w zakresie diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Centrum dysponuje nowoczesnym sprzętem medycznym, co pozwala na szybkie przeprowadzanie niezbędnych badań, takich jak EKG, spirometria czy USG. https://www.cmryska.pl/lekarz-rodzinny-w-bialymstoku/Przestronne mieszkanie z ogródkiem i garażem w Zbylitowskiej Górze! Przestronne mieszkanie z ogródkiem i garażem w Zbylitowskiej Górze! Cena: 419000 PLNNa sprzedaż oferujemy komfortowe mieszkanie w zabudowie szeregowej z przynależnym ogródkiem i garażem. To idealna propozycja dla rodzin szukających przestrzeni oraz spokoju w zielonej okolicy. Układ pomieszczeń: • Przestronny salon z wydzieloną częścią jadalnianą • Kuchnia w zabudowie, wyposażona w nowoczesny sprzęt AGD • Dwie sypialnie zapewniające komfortowy wypoczynek • Łazienka z wanną oraz prysznicem • Schowek/garderoba na dodatkowe przechowywanie • Garaż i przytulny ogródek Atuty nieruchomości: • Świetna lokalizacja – w pobliżu znajdują się sklepy, szkoła, przedszkole oraz przystanek autobusowy • Cicha i spokojna okolica – idealne miejsce do odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku • Gotowe do zamieszkania – mieszkanie w bardzo dobrym stanie, nowoczesne wykończenie • Komfort i funkcjonalność – dobrze zaprojektowana przestrzeń zapewnia wygodę dla całej rodziny Cena: 419 000 PLN Powierzchnia: 87,38 m² + 14,98 m² garaż Lokalizacja: Zbylitowska Góra, ul. Cichociemnych  Nie przegap tej okazji! Umów się na oglądanie i przekonaj się, czy to miejsce jest dla Ciebie. Agent prowadzący Edyta Tomaszewska-Beściak 516-179-155 BEŚCIAK NIERUCHOMOŚCI
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama