– Ta wystawa jest bardzo spójna z dzisiejszą kolejną rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Będzie ona przypominać o strasznym obliczu wojny. O tym, że pociąga za sobą mnóstwo ofiar ludzkich, tragedii poszczególnych ludzi, ale także całego narodu. Kolejnym bardzo ważnym przesłaniem jest fakt, że tego zła dokonują konkretne osoby, konkretni ludzie. To nie jest naród, jakaś grupa ludzi, tylko konkretne osoby – mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Na 27 planszach przedstawiono zarówno zasięg rozliczeń powojennych, jak i historie zbrodni oraz oprawców, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny.
– Ta wystawa opowiada o tym jak to wyglądało na wschodzie i zachodzie, w różnych systemach politycznych, które zapanowały w Europie po 1945 r. My powinniśmy pamiętać, że jest naszym obowiązkiem mówić o tym co się udało, a co nie. Jest też naszym obowiązkiem pamięć o ofiarach i o sprawcach, o państwach-sprawcach i o indywidualnych sprawcach – Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytut Pamięci Narodowej.
Wystawę przygotowano w języku polskim i angielskim. Obejrzeć ją będzie można do 19 września br. w godzinach otwarcia muzeum.