- W tym roku mamy zjazd trzydniowy, zaczynamy od jutra. Jutro jest wycieczka dla uczestników zjazdu, którzy już przyjadą na noclegi. Jedziemy do rezerwatu Diable Skały w Bukowcu, więc niedaleko, ale fajny spacerek po lesie, każdemu się przyda. W sobotę jest punkt kulminacyjny, ponieważ mamy paradę berneńczyków ulicami miasta. Wyruszamy o 16:00 spod stadionu Tarnovii, idziemy ulicą Bandrowskiego, Krakowską na Rynek i tam mamy różne występy artystyczne, słowo od organizatorów, przywitanie gości- wyjaśnia Kinga Truty, organizator X Tarnowskiego Zjazd Berneńczyków.
W niedzielę organizatorzy przygotowali całodniowy piknik w Wał-Rudzie. W trakcie spotkania odbędzie się m.in. prelekcja zoofizjoterapeutki oraz berneńskie zawody sportowe. Co roku wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem.
-Na zjazd przyjeżdżają i hodowcy i miłośnicy berneńczyków, właściwie z całej Polski. W tym roku spodziewamy się około 100 osób, ok. 70 berneńczyków w samą niedzielę. Na paradzie na pewno będzie dużo więcej psiaków, ponieważ zawsze jeszcze tubylcy przyjeżdżają. Przybywają ludzie z każdego zakątka Polski, w tym roku nawet z Wyspy Wolin także kto chce sobie zorganizować fajnie czas, wie wcześniej o naszym zjeździe to może sobie przyjechać i zrobić taki urlop w Tarnowie- dodaje.
Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli porozmawiać z hodowcami oraz zrobić sobie zdjęcie z berneńczykami. Należy jednak pamiętać, by zawsze zapytać o zgodę właściciela, który zna najlepiej swojego pupila.
-To są psy łagodne, spokojne, bardzo towarzyskie i bardzo rodzinne. To nie jest pies do budy, do kojca czy na podwórko. To jest pies, który czuje się najlepiej jak leży przy nodze w jakimkolwiek miejscu, nawet gorącej kuchni, ale przy nogach i przy człowieku, więc polecam bardzo dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że każdego psa, nawet berneńczyka trzeba wychować. Po to są szkolenia, psie przedszkole, każdy stopień posłuszeństwa. Niewychowany każdy pies, również berneńczyk może być lękliwy, nawet agresywny także z psem trzeba pracować od początku- dodaje Barbara Truty, organizator wydarzenia.
Przygotowanie wydarzenia trwa około roku. Jak podkreślają organizatorzy w paradzie mogą wziąć udział wszyscy, również osoby, które nie posiadają zwierzaka lub mają psa innej rasy.