Park powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3360 osób, podpisując petycję "TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej".
- Po 12 latach możemy cieszyć się zielenią w tym miejscu. Na początku działka była przeznaczona pod zabudowę, był tutaj parking. Nikomu on się nie podobał, był zaniedbany – przypomniała podczas uroczystości Natalia Nazim, autorka projektu "TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej".
Obiekt powstał przy ul. Karmelickiej w centrum Krakowa w miejsce funkcjonującego tam przez lata betonowego parkingu. Zielona przestrzeń została podzielona na różnobarwne ogrody. Niewielki sad z drzewami owocowymi to nawiązanie do sadów karmelitów, które kiedyś znajdowały się w tym miejscu. Półokrągła przestrzeń w centrum parku, porośnięta trawą i kwiatami, to z kolei nawiązanie do placu apelowego funkcjonujących w tym miejscu austriackich koszar. Wzdłuż głównej alei wytyczono opadający kaskadowo strumyk z nasadzoną roślinnością wodną. Do podlewania roślin będzie służyła woda retencjonowana z dachu pobliskiej biblioteki. Nie zabrakło również części leśnej, dającej schronienie zwłaszcza w cieplejsze dni.
W kolorowym ogrodzie zasadzono 125 drzew, m.in. klonów, grabów, topoli, kasztanowców, a także drzew owocowych, takich, jak jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie i śliwy. Zieleń niższą wypełnia ponad 1,6 tys. różnych krzewów, m.in. bez czarny, lilak pospolity, kalina wonna, hortensje, róże czy porzeczki. Przygotowujący park Zarząd Zieleni Miejskiej zasadził też ponad 18 tys. bylin i ponad 70 tys. cebul.
Wśród zieleni umieszczono tabliczki z poetyckimi cytatami z wiersza "Możliwości", a ścianę przyległej kamienicy zdobi mural, którego centralnym elementem jest wiersz "Nic dwa razy". Towarzyszą mu grafiki korespondujące z inną dziedziną artystycznej działalności poetki – kolażami.