- Pomaga w szybkiej i dokładnej diagnostyce szczególnie w wielu chorobach nowotworowych, w przypadku schorzeń kardiologicznych czy neurologicznych. To będzie jedyne urządzenie na terenie regionu tarnowskiego. Będzie to bardzo korzystna sytuacja dla pacjentów, dla lekarzy, którzy chcą precyzyjnie, szynko postawić diagnozę, ponieważ będzie wykonany skan całego ciała. W przypadku chorób nowotworowych na pewnym etapie diagnostyki jest to bardzo istotne do podjęcia kolejnego leczenia- wyjaśnia Anna Czech, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Obecnie szpital przygotowuje salę do zainstalowania urządzenia.
- Cały proces przygotowania pomieszczenie jednak trwa, ponieważ trzeba to zaprojektować, wykonać, także zakładamy, że w ciągu tego roku do jesieni, zostanie wykonane. Fundusz jest powiadomiony, poinformowany o tym, że zamierzamy takie urządzenie zgłosić do kontraktowania i mamy nadzieję, że to się stanie faktem i będzie to bardzo korzystne- dodaje.
Wcześniej, aby wykonać takie badanie, pacjenci musieli jechać np. do Krakowa. Od momentu zapisu do poznania swoich wyników mijały niekiedy nawet dwa miesiące. Jak podkreśla dyrektor szpitala przedłużało to podjęcie kolejnych kroków w terapii, gdzie czas jest bardzo cenny.
- W tej chwili w przypadku radioterapii w ogóle będzie udogodnienie, ponieważ będzie można szybciej wykonać planowanie leczenia i to skróci radykalnie czas od momentu podjęcia decyzji, że powinna być radioterapia do momentu jej podjęcia to możemy skrócić do dwóch tygodni, a wcześniej było to miesiąc, półtora miesiąca. Będzie to bardzo istotna zmiana dla pacjentów, którzy są już w toku leczenia, zwłaszcza jeśli chodzi np. o rak płuca, a także inne- zaznacza.
Obecnie szpital prowadzi starania o to, aby uzyskać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Całe badanie będzie więc wykonywane w ramach ubezpieczenia.