– Większość repertuaru, który zaprezentujemy, to będą utwory polskich kompozytorów. Do tego w znacznej części dla nas skomponowane bądź zaaranżowane. Zaprezentujemy pieśni Stanisława Moniuszki, „Missa pro Patria” - dzieło Łukasza Farcinkiewicza, które zostało dla nas skomponowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo będą to też aranżacje utworów folklorystycznych oraz utwory z różnych części świata i oczywiście nie zabraknie też japońskiego akcentu – tłumaczy Aleksandra Topor, kierownik artystyczny Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”.
Chór współpracował już z japońskim dyrygentem. W 2019 r. podczas koncertu „Vivat Polonia” w Katowicach Chikara Imamura dyrygował zespołem i towarzyszącą mu orkiestrą. Przyjechał również na jubileusz chóru w 2021 roku.
– Zachwyciło go to, że dziewczęta mimo bardzo młodego wieku mają doskonałą technikę wokalną. Jednocześnie też pięknie prezentują się na scenie, angażując całe ciało do śpiewania. Tutaj należy podkreślić, że maestro jest człowiekiem, który ma za sobą ogromną karierę. Dyrygował czołowymi filharmoniami i operami, m.in. był gościnnym dyrygentem Polskiej Opery Narodowej – mówi Aleksandra Topor, kierownik artystyczny Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”.
– Jako chórzystki, jesteśmy niesamowicie wdzięczne, że zostałyśmy w ten sposób wyróżnione – takim wyjazdem. Taka podróż daje nam ogromną szansę nie tylko na poznanie kultury i odwiedzenie niezwykłych miejsc Azji, ale też szansę i czas do nauki, która na pewno będzie owocować w kolejnych latach naszego życia i pozostanie z nami na długie lata – wyjaśnia Weronika Kuta, Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”.
– Będzie to dla nas cenna lekcja, spotkać się z ludźmi, którzy są zupełnie od nas różni. Jednak łączy nas jedna pasja – miłość do muzyki. Myślę, że to da nam nowe możliwości do realizowania dalszych, ambitnych planów – dodaje Kinga Wicherek, Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”.
Opiekunowie chóru przyznają, że organizacja wyjazdu do Japonii wymaga od nich dużego wysiłku. Jednocześnie są przekonani, że zaowocuje on kolejnymi możliwościami, a sam koncert będzie wielkim sukcesem.
– Mamy nadzieję, że ten projekt otworzy nam kolejne drzwi. Koncert odbywa się w sali Tamashin Risuru Hall, a w jedna z największych agencji artystycznych w Japonii jest jego współorganizatorem. Mamy nadzieję, że faktycznie to może zaowocować kolejnymi zaproszeniami, czy współpracą polsko-japońską – mówi Aleksandra Topor, kierownik artystyczny Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”.
Do Japonii uda się 26 dziewcząt. Koncert odbędzie się 23 września w prestiżowej sali koncertowej w Tokio. Po powrocie "Puellae Orantes" planują koncert w październiku w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.