- To, że dbamy dzisiaj o te cmentarze świadczy o naszej kulturze, przywiązaniu do tradycji, ponieważ wojna co do zasady jest czymś złym, ale pamięć o tym wydarzeniu, wyciąganie z niego wniosków i patrzenie na to z perspektywy ofiary żołnierza, który walczył. Pamiętajmy, ze I wojna światowa to była wojna różnych narodów, które później odzyskały niepodległość - zaznacza Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
- Jest to nasze dziedzictwo kulturowe, ale również atrakcyjność terenów tych gmin, które współuczestniczyły w tym projekcie, a zwrócę tylko uwagę, że jest ich 12. 41 projektów zostało zrealizowanych. Atrakcyjność turystyczna ogromnie wzrosła, wystarczy tylko popatrzeć na ilość odwiedzających, które praktycznie się podwoiły. Projekt został realizowany w 2021-2023 roku, objął 41 cmentarze i są to miejsca z gmin, z powiatu tarnowskiego, miasta Tarnowa, miasta Krakowa, Wadowic, także teren jest bardzo obszerny- mówi Ryszard Pagacz, I Wicewojewoda Małopolski.
- Bardzo się cieszę, że rząd jak i też środki unijne pozwoliły na ten montaż finansowy i dzięki temu wielomilionowa inwestycja, pozwoliła na to, że cmentarze z I wojny światowej mogły tę renowację odbyć. To jest nasza pamięć, historia, tożsamość o, którą zawsze winniśmy dbać- dodaje Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
Łączny koszt całego przedsięwzięcia to blisko 13 mln złotych, z czego 7 mln to dotacja ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadanie zostało zrealizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.