– Złożyliśmy wniosek na początku roku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie termomodernizacji 6 budynków w Tarnowie. Są to trzy budynki Zespołu Szkół Budowlanych, Szkoła Podstawowa nr 8, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Niestety okazało się, że termin, który był pierwotnie przedstawiany przez Narodowy Fundusz, czyli do końca grudnia, łącznie z wykonaniem i rozliczeniem prac, został skrócony. Dostaliśmy dwa tygodnie temu informację, że termin ukończenia realizacji tego zadania to koniec września – informuje Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Tarnowa.
Według Rafała Nakielnego okres wakacyjny nie jest wystarczający do wykonania zakładanych prac.
– Patrząc teraz na postępowania przetargowe oraz na to, że jeszcze nie jest podpisana umowa z Narodowym Funduszem – nie jesteśmy w stanie zrealizować tych prac w tak krótkim czasie. W związku z tym wystosowaliśmy pismo do Narodowego Funduszu z prośbą o przesunięcie terminu. Zrobiliśmy też rozeznanie. Chociażby w budynku na ul. Sanguszków mamy wymianę stolarki okiennej drewnianej. Zakładając, że procedury przetargowe trwałyby około 6 tygodni, to mielibyśmy około miesiąca czasu żeby wyprodukować i zamontować taką stolarkę. Jest to praktycznie nierealne, a musimy do takiego programu oświadczyć, że wykonamy takie zadania do końca września – tłumaczy Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Tarnowa.
Miasto zdaje sobie sprawę z konieczności przeprowadzenie termomodernizacji tych obiektów. Jeśli nie uda się skorzystać z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to urząd miasta będzie starał się złożyć w tym celu wniosek do innego programu.
– Mamy tak naprawdę 2 miesiące na to, żeby te wewnętrzne prace zrealizować. To jest np. wymiana centralnego ogrzewania, chociażby w Szkole Podstawowej nr 8, więc dość dużym budynku, wymiana oświetlenia. Trzeba też potem zaprawić bruzdy po wymianie instalacji i wiadomo, odmalować sufit. To jest naprawdę ogrom prac, które nie są możliwe do wykonania jeszcze z pracami zewnętrznymi, w ciągu dwóch miesięcy – dodaje Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Miasta Tarnowa.
Szacowany całkowity koszt termomodernizacji wymienionych szkół wynosi około 14 milionów złotych. Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokryłoby 70% wartości prac. Aktualnie miasto czeka na informację zwrotną dotyczącą wydłużenia terminu wykonania zadania.