- Tych grobów na terenie naszego cmentarza jest wiele. To jest ten obelisk z piętnastoma ofiarami, obok niego jest grób majora Dunajewskiego, dowódcy batalionu. Przed nimi, aczkolwiek mocno wyniesiony, Józefa Korasadowicza, także powstańca z tego okresu i później dalej walczącego do końca trwania powstania. Mój poprzednik kiedyś, burmistrz Szczucina Jan Podolski, również był uczestnikiem tego powstania, więc to żyje, my to wiemy. Żadnego interesu poza czuciem, sercem ci ludzie nie mieli, a zginęli po to, żeby nam dzisiaj mogło się żyć lepiej- wyjaśnia Jan Sipior, burmistrz miasta i gminy Szczucin.
- Dzisiejsze wydarzenia, które zostały zorganizowane przez samorząd miasta i gminy Szczucin, związane z wydarzeniami powstania styczniowego z 1863 roku, gdzie na wysokości gminy Szczucin, Pacanów, Łubnica działania zbrojne, które miały nieść pomoc powstańcom się rozgrywały. Mogiła tych powstańców, którzy oddali życie została w sposób szczególny dzisiaj uhonorowana. Co roku przy zorganizowanej działalności samorządu możemy tym bohaterom, powstańcom oddać hołd, ponieważ taka jest nasza powinność- mówi Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
- Przesłanie jest jedno, trzeba w każdym momencie, każdym czasie szanować dokonania naszych pradziadów i dziadów, ponieważ to oni tworzyli kiedyś te pierwsze podwaliny pod niepodległość, pod wolny, państwowy byt. Trzeba również pamiętać o innym przesłaniu historycznym, że wolności, niepodległości nikt nie daje na wieczność – mówi Wiesław Skop, burmistrz miasta i gminy Pacanów.
W uroczystości wzięli również udział harcerze, którzy pełnili wartę przy obelisku upamiętniającym powstanie. Jak podkreślają goście jest to niezmiernie ważne, aby przekazywać wiedzę o minionych wydarzeniach młodszym pokoleniom.
- Ta lekcja historii uważam, że jest dla wszystkich, ale przede wszystkim dla młodzieży, żeby wiedziała, że należy doceniać bohaterów, ludzi, którzy ponieśli najwyższą ofiarę ze swojego życia, po to, żebyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce- dodaje Anna Grajko, wójt gminy Łubnice.
- Dbanie o te mogiły, o tradycje, jak również, chociażby ta dzisiejsza uroczystość to jest obecna forma patriotyzmu. Cieszę się bardzo, że kultywuje się to, propaguje się wśród mieszkańców i przede wszystkim włącza się w to młodzież szkolną. Za to się bardzo cieszę i z tego miejsca dziękuję panu burmistrzowi i księdzu proboszczowi- zaznacza Krzysztof Bryk, wicestarosta dąbrowski.
Łącznie z okolicznych miejscowości podczas powstania styczniowego zginęło ponad 200 osób. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie, mają przypominać nam o poległych w walkach za naszą Ojczyznę.