- Szczególny apel do rodziców, aby nie spuszczali swoich pociech z zasięgu wzroku, aby wybierali miejsca strzeżone do wypoczynku nad wodą, gdzie jest wyznaczony ratownik i możemy się czuć bezpiecznie. Nie wybierajmy dzikich kąpielisk, gdzie możemy stracić grunt pod nogami, bądź też miejsca przy wyrobiskach lub też miejsca po wyrobiskowe gdzie np. są czynne jakieś maszyny, które nadal pracują- mówi st. asp. Ewelina Fiszbain, oficer prasowy KPP w Dąbrowie Tarnowskiej.
Będąc nad wodą warto również zwracać uwagę na osoby, które odpoczywają obok nas. Wybierając się wspólnie kontrolujmy, czy nasz sąsiad wrócił na brzeg. Pamiętajmy także, aby nie przeceniać swoich umiejętności i w momencie gdy czujemy zmęczenie dać sobie chwilę odpoczynku.
- Nie wchodźmy do wody, gdy jesteśmy bardzo rozgrzani, nie powodujmy szoku termicznego lub gdy czujemy, że możemy mieć skurcz w tej wodzie. Jeżeli czujemy, że jesteśmy na tyle osłabieni, nie mamy siły, wróćmy na brzeg, nie zostańmy w wodzie, nie czekajmy na dalsze następstwa tej sytuacji- wyjaśnia.
Co roku liczba utonięć jest bardzo duża. Jedną z najczęstszych przyczyn jest spożywanie środków odurzających. W 2022 roku aż 107 osób przed utonięciem było pod wpływem alkoholu.
- Możemy mówić o braku rozwagi przede wszystkim. Bardzo często zdarzają się skoki do wody, w miejscach, które nie są do tego przystosowane, gdzie głębokość tej wody nie jest tak wysoka, ktoś skacze do wody i niestety już z niej nie wypływa. Mówimy o osobach, które znajdują się pod wpływem alkoholu i korzystających z tej formy wypoczynku nad wodą i zażywających kąpieli- zaznacza.
Przed planowanym odpoczynkiem nad wodą warto zainstalować bezpłatną aplikację Ratunek. Jako jedyna jest zaakceptowana przez ochotnicze służby ratunkowe i dołączona do oficjalnego systemu powiadamiania o wypadku. Dzięki niej w momencie zdarzenia ratownicy mogą m.in. szybko poznać lokalizację osoby wzywającej pomoc.