– Okres wakacyjny niestety wiąże się z tym, że zmniejsza się ilość dawców, a zwiększa się zapotrzebowanie na krew w związku z większą liczbą wypadków na drogach – tłumaczy Krystyna Chudzik, pielęgniarka koordynująca Terenowy Oddział Tarnów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Każda grupa krwi jest potrzebna, ale można wskazać te, których najprawdopodobniej będzie brakować najbardziej.
– Trudno to przewidzieć, ale zazwyczaj to jest grupa: 0 Rh-, A Rh-, 0 Rh+ i A Rh+, czyli te najbardziej popularne – dodaje Krystyna Chudzik, pielęgniarka koordynująca Terenowy Oddział Tarnów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Krystyna Chudzik przypomina jak należy przygotować się do oddania krwi.
– Krwiodawca, który zgłasza się po raz pierwszy, oczywiście musi być zdrowy i być w wieku od 18 do 60 lat. Dawcy, którzy już oddają krew, mogą to robić do 65 roku życia. Trzeba się przygotować do oddania krwi. Dzień przed planowanym przyjściem, pić dużo płynów, zwłaszcza wody. W dniu oddania również wypić jeszcze do litra wody i zjeść lekkostrawne śniadanie. Do punktu krwiodawstwa należy zgłosić się z dowodem osobistym – informuje Krystyna Chudzik, pielęgniarka koordynująca Terenowy Oddział Tarnów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.
Przypomnijmy, że każdemu, kto odda krew przysługuje dwudniowe zwolnienie od pracy oraz upominek od centrum krwiodawstwa.