- Odnieść sukces zawodowy to jest chyba tak naprawdę odnalezienie się na rynku pracy w taki sposób, aby czuć pełnię szczęścia, szczęścia osobistego, prywatnego, rodzinnego i w tym także zawodowego. Teraz dużo się mówi o koncepcji takiej harmonii pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym i chyba chodzi o to, by przygotować ucznia, absolwenta szkoły ponadpodstawowej, aby kierując się własnymi uzdolnieniami, zainteresowaniami, możliwościami, mógł realizować się i te wszystkie obowiązki, które wynikają z zajmowanego stanowiska. Co ważne chodzi o to, by doradztwo zawodowe było procesem nie w kontekście projektowania kariery, zawody, ale w kontekście posiadanych kompetencji – mówi Marta Koch-Kozioł, kierownik wydziału doradztwa edukacyjno-zawodowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
- Doradztwo zawodowe jest bardzo ważnym elementem w procesie kształcenia, ponieważ daje możliwość uczniom weryfikowania swoich umiejętności, swoich możliwości, pozwala przede wszystkim zmierzyć się z informacjami na temat wszystkich zawodów, które są, były i przypuszczalnie tych, które będą powstawać. My tak naprawdę kształtujemy młodzież, ale oni nie wiedzą, co będzie dominowało jeżeli chodzi o ich przyszłość, o ich dorosłość i o ich preferencje – zaznacza Irena Kusion, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej w Filipowicach i doradca zawodowy.
- myśmy rozważając istotę doradztwa zawodowego chcieliśmy to przenieść na grunt praktyczny i zacząć to doradztwo realizować może nieco inaczej, czyli przy współpracy różnych instytucji, które były tutaj dla nas niesamowitym wsparciem, ale także przy udziale samych doradców zawodowych, gdyż doradca zawodowy nie jest dzisiaj w stanie dysponować wiedzą aktualną z różnych dziedzin życia społecznego, to jest rzeczą niemożliwą, więc to partnerstwo tutaj jak najbardziej jest konieczne - dodaje Barbara Grajdura ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
W trakcie szkolenia omawiano też ankiety z uczniami, którzy sami wskazywali na potrzebę korzystania z pomocy doradcy zawodowego, w niej też zaznaczano mocne i słabe strony związane z procesem kształcenia oraz nadziejami i obawami związanymi z wejściem w dorosłe życie.