- To naprawdę bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności naszej szkoły i całej miejscowości. Od 160-ciu lat nasza szkoła, jubilatka funkcjonuje tu niezmiennie, niezależnie od różnych okoliczności czasowych. Bardzo się cieszę ze współpracy z naszym samorządem, który ciągle nam pomaga, aby ta szkoła funkcjonowała w coraz lepszej formie i coraz lepszym stanie. Organizujemy różnego rodzaju działania i korzystamy z różnego rodzaju programów, które ubogacają tę szkołę – mówi Danuta Skrabacz-Tempka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ojca Św. Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim.
Jubileusz 160-lecia szkoły postanowiono uczcić. Z tej okazji odbyło się huczne świętowanie. Najpierw modlono się w kościele parafialnym, później przyszedł czas na część artystyczną, w trakcie której uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności. Były też wspomnienia o szkole. O losach placówki mówił Mieczysław Czosnyka. Z kolei uczestnicy wydarzenia składali życzenia.
- To piękna uroczystość, czas na złożenie gratulacji, docenienie aktywności i pracy na przestrzeni wszystkich pokoleń edukacyjnych, nauczycieli, rodziców, szczególnie dzieci. To też czas życzeń, żeby je przekazać dyrekcji, gronu pedagogicznemu, całej społeczności szkolnej, by szkoła w dalszym ciągu trwała, rozwijała się, edukowała kolejne pokolenia dzieci i młodzieży - mówi Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.
- Sprawy wychowania, edukacji są mi bardzo bliskie, więc od razu patrzę na te 160 lat przez pryzmat pokoleń uczniów, nauczycieli, dyrektorów. To jest rzeczywiście niesłychana sprawa, tym bardziej że wiemy dziś na pewno, że szkoła nie tylko kształci, ale i wychowuje, że to jest działalność niezwykle ważna dla przyszłości zarówno uczniów jak i całego naszego społeczeństwa, narodu i państwa - podkreśla Kazimierz Wiatr, senator RP.
Warto przypomnieć, że szkoła powstała w czasach, gdy polska znajdowała się pod zaborami. Tu jednak kształcono dzieci i uczono ich języka polskiego. - Tu w Galicji mieliśmy troszkę łatwiej, łatwiej te szkoły powstawały, ale te 160 lat to piękna historia tej placówki. Jednak to jest 50 lat pod zaborami, później w wolnej Polsce i znowu była wojna, znowu byliśmy pod okupacją, po wojnie okupacja komunistyczna, ale teraz cieszymy się, że ten jubileusz obchodzimy w prawdziwie wolnej, demokratycznej Polsce i myślę, że taka rocznica to okazja ażeby powspominać te czasy - zaznacza Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Na wydarzenie zaproszono obecnych i byłych nauczycieli oraz dyrektorów szkoły. Nie zabrakło też uczniów oraz rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki. W wydarzeniu udział wzięła burmistrz Żabna.
- Ta szkoła, która od 20 lat cieszy się świętym patronem, świętym Janem Pawłem II pięknie otwiera okno na świat, wychowuje do wartości chrześcijańskich, patriotycznych, być może jak żadna inna, która nie ma takiego patrona i takiej tradycji. 160 lat tradycji zobowiązuje i ta szkoła nie tylko edukuje, opiekuje się, ale też promuje właśnie te wartości i ideały, które były bliskie Janowi Pawłowi II - podkreśla Marta Herduś, burmistrz miasta i gminy Żabno.
W przeszłości to właśnie tę placówkę ukończyła burmistrz Żabna. - Jestem jej wychowanką, jestem wdzięczna za trud, który tutaj ponieśli dla mnie nauczyciele. Moja pierwsza wychowawczyni już nie żyje, nie żyje też moja matematyczka, której dużo zawdzięczam, bo jestem nauczycielem matematyki. Moja droga zaczęła się właśnie od wychowania tutaj w tej szkole. Co jest istotne, szkołę rozpoczynałam w 1969 roku, a kończyłam ją po 8 latach. Idąc do szkoły średniej można było usłyszeć w znanych tarnowskich liceach, że jeśli było się z tej szkoły, to miało się ugruntowaną, porządną wiedzę i startowało się z wartością dodaną, bo na człowieka patrzono, jak na kogoś, kto przychodzi dobrze przygotowany do tej nowej roli w szkole średniej - wspomina Marta Herduś.
Z okazji jubileuszu 160-lecia szkoły był też tort. Zainteresowani mogli także zwiedzać placówkę.