– Najpiękniejsze, najciekawsze przedmioty znajdują się na wystawie w ratuszu. Tutaj pokazujemy równie ciekawie i piękne szkła z tego zbioru. Jednak z uwagi na brak miejsca i określony zakres ekspozycji, nie możemy ich wszystkich pokazywać razem w ratuszu. Będzie można zobaczyć różne formy kielichów, szklanek, karafek z monogramem Sanguszków – z literką "s" pod mitrą książęcą, które były w codziennym użytku jeszcze do II wojny światowej – mówi Barbara Bułdys, kustosz wystawy, kierownik działu sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty zbierane i przechowywane w magazynach muzeum przez lata. Będą to dzieła XIX wieczne, bidermajerowskie, secesyjne oraz współczesne.
– Myślę, że ciekawostką będą obiekty z huty szkła gospodarczego w Tarnowie, która już nie istnieje, a do której wielu Tarnowian ma wielki sentyment. W naszej kolekcji znajdują się prace Józefa Górskiego, jego żony Barbary Górskiej-Kaczmarek, a także z innych hut mamy przykłady prac Jerzego Słuszan-Orkusza. Myślę, że dla kolekcjonerów szkła także to będzie ciekawostka – dodaje Barbara Bułdys, kustosz wystawy, kierownik działu sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Forma prezentacji wystawy będzie miała specyficzny charakter, określany przez twórców "magazynowym". Ma to zachęcić odwiedzających do odkrywania różnych kształtów i niezwykłych elementów. Wśród nich znajdą się np. przedmioty wykonane ze szkła z domieszką uranu.
– Staramy się nie wyróżniać konkretnych szkieł poprzez wyjątkowe miejsce czy sposób ekspozycji, bo chcemy państwu pokazać też masę tych obiektów. Prezentowane będą rzeczy wyjątkowe, takie jak wspomniana wcześniej zastawa stołowa Sanguszków, która nigdy nie ma okazji być pokazywana, zobaczycie państwo kielich szlifowany, który ma wysokość 78 cm i także go nie pokazujemy. Zobaczcie państwo ciekawostki, różne formy takie, które są w naszych zbiorach, czyli np. kilka szkieł masońskich – mówi Barbara Bułdys, kustosz wystawy, kierownik działu sztuki Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Wystawę będzie można oglądać od 29 maja br. w siedzibie głównej Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Będzie jej towarzyszył cykl zajęć edukacyjnych skierowanych głównie dla dzieci. Natomiast dorośli będą mogli wziąć udział w zwiedzaniu huty szkła Tadeusza wrześniaka w Ładnej. Pełną ofertę wydarzeń towarzyszących wystawie będzie można znaleźć na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie.