- Te zmiany w Ustawie prawo oświatowe mówią o tym, że osoby niepełnoletnie, które uczęszczają do szkoły podstawowej, albo szkoły średniej, a nie są jeszcze pełnoletnie, jeżeli chciałby wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, bądź innych wydarzeniach na terenie szkoły, które są organizowane przez różnorakie stowarzyszenia, bądź organizacje, to muszą mieć zgodę rodziców, a jeżeli osoba jest pełnoletnia to musi podpisać, że wyraża zgodę na udział w tych zajęciach - wyjaśnia Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.
- Proszę zwrócić uwagę, że my jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie dzieci. Szkoła, przedszkole, kościół. Organizacje pozarządowe mają nam w tym pomagać, natomiast jeżeli chodzi treści przekazywane w szkole, przedszkolu, czy innych miejscach przez organizacje pozarządowe to zgoda na to należy tylko i wyłącznie do rodziców. Bardzo się cieszę jako samorządowiec, ale i nauczyciel, że ta sprawa obejmie swoim zasięgiem nie tylko pojedyncze samorządy, ale i całą Polskę i wszystkie polskie rodziny - dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski.
- Wiemy doskonale, że wielokrotne próby wchodzenia różnego rodzaju organizacji pozarządowych wpływały bardzo negatywnie na działalność i funkcjonowanie rodziny, szkoły w kontekście wprowadzania różnego rodzaju niepożądanych treści. Stąd też te zmiany, które są proponowane, które są projektowane wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. To cały monitoring, kontrola, ale przede wszystkim prawa rodziców do wyboru treści, które będą przekazywane dzieciom - zaznacza Dawid Chrobak, burmistrz miasta i gminy Zakliczyn.
Proponowane zmiany mają m.in. zapobiegać i zakazywać działalności organizacji promujących seksualizację małoletnich w szkołach, czy kontrolę i weryfikację organizacji, które prowadzą działalność w szkole i przedszkolu.
Dodajmy, że w przeszłości powiat tarnowski przyjął Samorządową Kartę Praw Rodzin, która zawiera zapisy o ochronie dzieci i młodzieży przed niepożądanymi treściami.