- Ideą tego konkursu jest przede wszystkim krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Organizując pierwszy konkurs wspólnie ze Stowarzyszeniem Passionart i później z Filharmonią Krakowską zobaczyliśmy, jak chętnie młodzi ludzie chcą śpiewać w tej idei piosenki żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli też o Niepodległą- mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
- Wybieramy repertuar, już zaczęliśmy w lutym, marcu i ćwiczymy później pioseneczki. Na dziś trzeba było przygotować dwie- wyjaśnia Małgorzata Boruch, instruktor wokalny, Pałac Młodzieży w Tarnowie
- Śpiewałam dzisiaj „Czerwone maki na Monte Cassino” w wersji Edyty Górniak, a także „Balladę partyzancką”. Uważam, że takie promowanie patriotyzmu wśród młodych pokoleń jest dobre i powinno się tak robić- Natalia Chyc.
- Śpiewałam piosenkę „Legiony” i „Miasto”. Bardzo mi się spodobały i też pasują do mojego głosu- Oliwia Bołoz.
- Śpiewałam „Warszawo ma” i „Matko o twarzy czarnej”. Jestem przebrana za dziewczynkę, która zaraz będzie uwięziona w getcie. Refren mówił o tym, że jestem goniona przez żandarma i Gestapo- Gabriela Gastoł.
- Śpiewałam dzisiaj „Mój serdeczny kraj” i „Śpiewka 1920”. „Mój serdeczny kraj” jest o naszym pięknym kraju, który był pod zaborami a „Śpiewka” o dziewczynie i żołnierzu- Emilia Masło.
- Będziemy wykonywać piosenkę „Niezłomni” oraz „Dziś idę walczyć mamo”. Są bardzo potrzebne, żeby pamiętać o naszej ojczyźnie, historii. To jest też dobre sprawdzenie swoich umiejętności- chór Nolite Timere.
Chór Nolite Timere z Ciężkowic zajął drugie miejsce natomiast w kategorii młodzież soliści 14-18 lat pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Wiejaczka.
- Dziś śpiewałam dwa utwory. Pierwszy to „Kolęda katyńska”, a drugi to „Powrócisz tu”. Gdy ją przesłuchałam od razu wiedziałam, że to będzie to. Dzięki muzyce mogłam pokazać wszystkie jej walory plus tekst. „Kolęda katyńska” tak samo. Bardzo taka głęboka i przejmująca. Postawiłam na to, żebym ja się w niej dobrze czuła, żebym mogła przekazać w nich wszystkie emocje i to, co bym chciała- zaznacza Aleksandra Wiejaczka.
- Oczywiście braliśmy pod uwagę wiele aspektów tj. aspekt artystyczny, czyli w jaki sposób jest prezentowana dana piosenka czy pieśń, jej przekaz. To jak dana osoba czy zespół śpiewa intonacyjnie, czy dobrze, czysto i sama prezentacja ogólnie, to zawsze jest kryterium, które bierzemy pod uwagę- mówi dr Marcin Wróbel, przewodniczący jury, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
Konkurs odbył się we wtorek 9 maja w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych. Współorganizatorami wydarzenia była Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Armii Krajowej w Londynie. Zwycięzcy eliminacji w nagrodę wezmą udział w przesłuchaniach finałowych w Krakowie.