Chcemy porozmawiać o tym, czy rzeczywiście miało to rację, sens, a moim zdaniem tak. Dzisiaj widzimy, jak kilka lat temu kiedy w 2020 roku mieliśmy epidemię covidu Wojska Obrony Terytorialnej bardzo się w to zaangażowały. Teraz kiedy mamy wojnę w Ukrainie, również angażują się w pomoc Ukraińcom, pewną dyslokację, Wojska Obrony Terytorialnej zawsze były na miejscu, pomagały, a więc widzimy, że to formacja bardzo potrzebna, dzisiaj przekonujemy się po tych sześciu latach, kiedy jest utworzona- mówi Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Na wydarzenie został zaproszony wiceminister Obrony Narodowej Marcin Ociepa. Zaznaczył jak ważna jest to organizacja oraz podkreślił jej nietypową strukturę.
My jako Polska możemy powiedzieć, że się sprawdziły a Ukraińcy pokazali, że także w sytuacji wojennej się sprawdzają i taka jest idea. Oprócz tego jest również olbrzymia rola obywatelsko-wychowawcza WOT-u. Nie wszyscy wiedzą, że w Wocie jest też komponent zawodowy, czyli jest jakiś odsetek żołnierzy zawodowych i zdecydowana większość terytorialnej służby wojskowej. Jest ona oparta o ochotników, którzy jednocześnie pełnią inne zawody: są nauczycielami, lekarzami, studentami, uczniami, przedsiębiorcami. Oni wracają do swoich zakładów pracy, uczelni, szkół jako żołnierze wojska polskiego, bo oni złożyli przysięgę. To też jest kapitalny przykład na to, że WOT gromadzi ludzi nieprzeciętnych- wyjaśnia Marcin Ociepa, wiceminister Obrony Narodowej.
Jak wspomniał wiceminister zainteresowanie uczniów obroną terytorialną jest coraz większe. Z tego powodu powstają kolejne klasy wojskowe. Jedną ze szkół, w której uczniowie mogą przygotować się do tego zawodu jest Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu.
Oprócz kształcenia teoretycznego uczniowie ci mają jeden dzień kształcenia praktycznego kiedy przychodzą do tej szkoły w mundurze. Wpływają bardzo pozytywnie na społeczność szkolną, są dumni z tego, że noszą ten mundur. Ten mundur jest dla nich wyzwaniem i zobowiązaniem do wyznawania pewnych wartości- zaznacza Małgorzata Kornaś, wicedyrektor ZSLiT w Wojniczu.
Jak podkreślają rozmówcy terytorialność to nie tylko obszar na mapie. To również przynależność do danej społeczności oraz regionu. Motto Wojska Obrony Terytorialnej brzmi: "Zawsze gotowi, zawsze blisko".