Autobus będzie jeździł na liniach: 0,1,3,9,30,33, w testowanym pojeździe zastosowano silnik zasilany energią pochodzącą z baterii Solaris High Energy, o pojemności 528 kWh. Dzięki tak dużej pojemności magazynów energii autobus na jednym ładowaniu może komfortowo pokonywać znaczne odległości - gwarantowany zasięg na jednym ładowaniu to 350 km. W autobusie może wygodnie podróżować 45 pasażerów, w tym 31 na miejscach siedzących.
Celem testu będzie po raz kolejny zapoznanie się z autobusem napędzanym energią elektryczną w tym m.in. ocena zastosowanych rozwiązań ze szczególnym uwzględnieniem ergonomii, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Test pozwoli sprawdzić, jak autobus z napędem elektrycznym zachowuje się na trasach o różnych długościach, z różnym ukształtowaniem terenu, o różnym natężeniem ruchu.
Według obecnych cen koszt zakupu takiego autobusu wynosi od 2,5 do 2,8 mln zł netto.
Przypomnijmy, iż MPK w lutym poddawało testom elektryczny autobus marki MAN, model Lion's City E. - Poprzedni test z lutego wypadł w naszych oczach pozytywnie – mówi Anna Reising prezeska Zarządu MPK. - Zarówno pod względem ergonomii, funkcjonalność oraz bezpieczeństwa. Sprawdzaliśmy jak autobus z napędem elektrycznym zachowuje się na trasach z różnym ukształtowaniem terenu i o różnym natężeniem ruchu. Autobus jest cichy i przyjazny dla kierowcy. Kierowcy ocenili wysoko zastosowane rozwiązania, na szczególna uwagę zasługiwał komfort pracy, łatwość obsługi, czytelne menu oraz zwrotność pojazdu. Gwarantowany zasięg (280 km) sprawdził się. Zużycie energii elektrycznej na 100 km przez testowany autobus wyniosło 130 kWh. Liczymy, że sprawdzi się w codziennym użytkowaniu przy ewentualnym zakupie, który uzależniony jest od pozyskania wysokiej dotacji ze źródeł zewnętrznych. Obecny test modelu Urbino 12 electric będzie wyglądał podobnie jak ten pierwszy.