- W niedługim czasie do życia wejdzie ustawa o ochronie ludności. Ta ustawa nakłada bardzo dużo na nas rozmaitych zadań, na państwową, ale też ochotniczą staż pożarną. Jednym z takich właśnie zadań jest wytypowanie i przeprowadzenie inwentaryzacji tego typu budynków, stąd nasze działania - tłumaczy mł. bryg. Marcin Opioła, oficer prasowy KM PSP w Tarnowie.
Sprawdzane były wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego.
- Interesowały nas głównie budynki o konstrukcji żelbetowej, piwnice tych budynków. Tam nasi funkcjonariusze dokonywali tego rozpoznania operacyjnego, głównie pod kątem - tak jak wspomniałem - konstrukcji, pod kątem ewentualnych dróg dojazdowych, ale też i wyjść ewakuacyjnych z tych schronów - mówi mł. bryg. Marcin Opioła, oficer prasowy KM PSP w Tarnowie.
Ponadto strażacy mieli również sprawdzić, czy pomieszczenia da się przystosować do dłuższego pobytu. Szacowali także koszt takiej operacji.
Wszystkie obiekty w Polsce mają dać możliwość schronienia w sumie ponad 49 milionów osób. Wykorzystane mogą być nie tylko w razie wystąpienia działań wojennych.
- W przypadku wystąpienia jakichś anomalii pogodowych, gdyby np. w jakiejś liczbie budynków pozrywałoby dachy, Ci ludzie nie mogliby się schować. Jakieś gwałtowne, nieprzewidywalne opady deszczy czy silny wiatr, huragan, tornada. No to są to miejsca, gdzie w czasie działania takiego zagrożenia, można w sposób bezpieczny przetrwać – informuje mł. bryg. Marcin Opioła, oficer prasowy PSP w Tarnowie.
Aplikacja, w formie interaktywnej mapy dostępna jest na stronie www.schrony.straz.gov.pl. Korzystać z niej można na wszystkich urządzeniach mobilnych i komputerach.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!