- W tym roku jest pięć grup, które mogą oczekiwać na wezwania. Rocznik podstawowy to mężczyźni urodzeni 2004 roku, czyli panowie, którzy w tym roku kończą 19 lat. Druga grupa to osoby, które w 2021 i 2022 roku zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne, czyli otrzymały kategorię zdrowia "B" - po ustaniu takiej niezdolności osoby są zobligowane do stawiania się do kwalifikacji ponownie w celu orzeknięcia aktualnej kategorii zdrowia. Trzecia grupa to mężczyźni urodzeni w latach 1999- 2003, którzy z przyczyn niezależnych nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w poprzednich latach - wyjaśnia kpt. Paweł Badoń z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie.
Wezwanie do stawiennictwa przed komisję lekarską mogą otrzymać też panie. - Nie tylko mężczyźni zostają wezwani do kwalifikacji wojskowej, ale również panie, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach psychologicznych bądź na kierunkach medycznych, a są urodzone w latach 1999-2004 - wyjaśnia kpt. Paweł Badoń.
Do kwalifikacji wojskowej mogą zgłosić się też ochotnicy z dobrowolnego rocznika, warunkiem jest ukończone 18 lat.
- Nie ma się czego obawiać, bo to nie jest mobilizacja - rozpoczęliśmy też taką kampanię informacyjną. Od 2010 roku kwalifikacja wojskowa jest cyklicznym przedsięwzięciem w naszym kraju. Każda młoda osoba, która stawia się na wezwanie przede wszystkim zostaje zweryfikowana przez przedstawiciela gminy, czy też miasta, następnie udaje się na badania psychologiczne, następnie badania lekarskie. Jest wobec takiej osoby zakładana ewidencja wojskowa, a na samym końcu taka osoba otrzymuje zaświadczenie o stawiennictwie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej - tłumaczy kpt. Paweł Badoń.
W czasie kwalifikacji wojskowej wezwani do stawiennictwa przed komisję mogą wziąć też udział w spotkaniu, którego tematem jest kariera w Wojsku Polskim.
- Od dłuższego czasu mamy już służbę nieobowiązkową tę podstawową, natomiast jest możliwość służyć w polskiej armii zawodowo. Myślę, że w tym czasie, gdy polski rząd tak bardzo stara się rozbudować polską armię, by zwiększyć jej potencjał militarny, ale też ten potencjał ludzki, to jest to szansa również dla tych młodych ludzi, ażeby właśnie w to się wpisali. Wojsko gwarantuje całkiem niezłe zarobki, pewną, stabilną pracę i myślę, że też bezpieczeństwo - dodaje Roman Łucarz, starosta tarnowski.
Co ważne, od tego roku osoby, które przejdą kwalifikację wojskową nie otrzymają książeczki wojskowej. Taki dokument wydawany jest dopiero tym, którzy zdecydują się pracować w Wojsku Polskim.