- Jak się już wbija igła to jest parę minut, krew leci i możemy komuś pomóc. - Krwi cały czas brakuje, a uważam, że wiele osób jest zdrowych, może ją oddać, więc powinni pomóc innym - mówią krwiodawcy.
Aby zostać honorowym dawcą krwi trzeba mieć od 18 do 65 lat, ważyć więcej niż 50 kilogramów i być zdrowym.
- Oddanie krwi nie niesie za sobą żadnego ryzyka, jest całkowicie bezpieczne, a przede wszystkim nie zagraża zdrowiu i życiu. Jak pokazują statystyki, co jedną minutę ktoś potrzebuje transfuzji krwi. Musimy sobie uświadomić jedną, bardzo ważną kwestię, że tej czerwonej tkanki nie można wyprodukować, są potrzebni dawcy. Dzięki nim myślę, że wielu zdrowie i życie może być uratowane - wyjaśnia Jerzy Zabawa ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie.
- Jeden człowiek pomaga drugiemu, dzieli się tym bezcennym darem, który jest ogromnie ważny. Myślę, że to nie jest ostatnia akcja. Dotychczas zorganizowaliśmy ponad 30 akcji, ponad 670 osób uczestniczyło, którzy oddali ponad 300 litrów krwi. Cieszę się, że możemy pomóc innym osobom w potrzebie - dodaje Jacek Hudyma, wicestarosta tarnowski.
Krew, którą udało się zebrać trafi do centrum krwiodawstwa, tam z kolei zostanie przetworzona i przygotowana do podania pacjentom. Najczęściej wykorzystywana jest ona np. przy operacjach nagłych i zaplanowanych oraz przy leczeniu chorób przewlekłych.