Wiemy jaki tryb życia młodzież, dzieci ma w związku z rozwojem cywilizacji. Siedzący tryb życia, przy komputerach, smartfonach, mniej ruchu, mniej aktywności fizycznej. Również produkty, które są bardzo dostępne, są smaczne, bo zawierają cukier. Wszystkie fast foody, używki tego typu, które bardzo dobrze smakują, soczki, które często są niezdrowe. Oczywiście nie mówię, że tego w ogóle nie można używać, ale chodzi o ilość, skład i o tryb życia- mówi Jan Musiał, prezes zarządu Mościckiego Centrum Medycznego w Tarnowie.
Otyłość w dzieciństwie może prowadzić m.in. do rozwoju nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych czy insulinooporności. Aby temu zapobiec, już od najmłodszych lat trzeba zwracać uwagę na ruch czy dietę.
Przede wszystkim tryb życia. Trzeba zachęcić młodzież, dzieci do jak największej aktywności fizycznej, nie tylko na zajęciach sportowych w szkole, ale w ogóle uprawiania jakiegoś sportu, hobby związanego z ruchem. To jest podstawa i nawyki żywieniowe. Zastąpić np. majonez w sałatkach innym składnikiem typu jogurt. Dużo warzyw, owoców, nietłuste rzeczy, nie fast foody- dodaje.
Mościckie Centrum Medyczne w Tarnowie prowadzi również spotkania z dietetykiem w szkołach średnich. Dzięki nim młodzież może dowiedzieć się co robić, aby odżywiać się lepiej i zdrowiej.
My prowadzimy również edukację w szkołach średnich. Dietetyk rozmawia i widzę, że młodzież jest bardzo zainteresowana tego typu rozmowami. Często otwierają oczy, bo nie wiedziały, jak walczyć z otyłością i dopiero porada dietetyka na takich spotkaniach, które mają duża popularność i widzę, że młodzież jest zainteresowana mówi „aha, wiemy, co mamy robić”. Więcej się ruszać, zwrócić uwagę na inne produkty, na swoje niezdrowe nawyki żywieniowe. Uważam, że to jest też duża rola rodziców, by zwrócić na to uwagę- zaznacza.
Raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32% polskich dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Pod tym względem zajmujemy 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie.